Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Hasta Kabul Kursu Nedir? Ne İşe Yarar?

Hasta Kabul Kursu Nedir? Ne İşe Yarar?

Hasta kabul kursu nedir? Hasta kabul kursu amacı nedir? Hasta kabul kursuna kimler katılabilir? Hasta kabul sekreterinin görevi nedir? Hasta Kabul Sertifikası Alanlar Nerelerde Çalışabilir? Sorularına tüm yanıtlar yazımızda…

Hasta Kabul Kursu Sertifika Eğitimi Nedir?

Hasta kabul danışmanları hastane ve sağlık kurumlarında hastalarla ilgilenen personeldir. Hastanelerde doktor ve hemşireler kadar önemli hizmetler vermektedirler. Hasta kabul sekreteri tıbbi sekreter olarak da anılmaktadır. Hasta kabul danışmanları sağlık kuruluşlarında idari görevlerde bulunurlar.

Hasta kabul danışmanları sağlık kurumlarında; hasta karşılama, hasta giriş/çıkış işlemleri ve arşiv işlemleri olmak üzere idari işlemleri yürütmektedirler. Hasta kabul danışmanı ya da hasta kabul sekreteri çalışmak için hasta kabul sekreterliği sertifikası zorunluluğu bulunmaktadır.

Hasta Kabul Kursu Nedir? Tıbbi sekreterlik kursu nedir? Sağlık kuruluşlarında hasta verilerinin kontrolü, kaydı ve diğer işlerini halledebilmek için bazı yetkinliklere sahip olan kişilere ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyacı karşılamak için açılan kurslara verilen isme denir.

Hasta kabul sekreteri olmak ve bu alanda mesleki kariyer yapmak isteyenler hasta kabul kurslarına katılarak amaçlarına bir adım daha yaklaşabilirler.

Bu amaçla kurumumuz üniversite iş birliği ile hasta kabul sekreterliği sertifika programları düzenlemekteyiz. Buraya tıklayarak eğitimi ve içeriğini inceleyebilirsiniz.

Sağlık kurumlarında hastaların verilerinin kayıt altında tutulması hem hastanın sağlığı hem de güvenliği açsından önem arz etmektedir. Bu kayıtlar için yetkin personeller tarafından gerçekleştirilmektedir. Hastaların giriş/çıkış bilgileri ve hastalığı ile ilgili verilerin kayıt olması ve düzenli, sistemli biçimde yürütülmesi için mesleğini en iyi şekilde yapacak personellere ihtiyaç oluşmuştur. Bu durum hasta kabul personeli ya da tıbbi sekreter ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Mesleki anlamda yetkinlik kazanmak isteyenler açılan hasta kabul kurslarına katılarak bu yetkinliği kazanabilirler.

Hasta Kabul Kursu Amacı Nedir?

Hasta kabul kursu sertifika eğitimi, tıbbi sekreter olarak çalışan, tıbbi sekreter olmak isteyen ya da bu alanda kendisini geliştirmek isteyen kişiler hazırlanmıştır. Sağlık sektöründe nitelikli personel olarak çalışmak isteyenler için hazırlanmıştır.

Hasta kabul kursuna katılan katılımcılara hastaların düzenli şekilde kabulünü sağlamak ve hastaların evraklarının oluşturulması ve takibini sağlamalarını öğrenmeleri amaçlanmıştır. Kursa katılanlar ayrıca taburcu olan hastaların çıkış işlemlerini sorunsuz şekilde yapılmasını öğrenir

Katılımcılar, kurumun itibarını korumayı, hastalarla samimi ve içtenlikle ilgilenmeyi, stresi ve telaşlarını kontrol etmeyi, hastaların işlemlerini hızlı şekilde yapmayı ve bunu bir düzen çerçevesinde yapmayı öğrenirler. Bu vasıflarda personel yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Hasta kabul kursu sertifika eğitimi ile programa katılanların tıbbi sekreterlik ile ilgili bilgiye ve beceri edinmeleri amaçlanmıştır.

Hasta Kabul Kursu Sertifika Eğitimi İçeriği Nasıldır?

Tıbbi sekreterlik kursu sertifika eğitimi içeriği;

– İletişim Teknikleri

– Problem Çözme teknikleri

– Tıbbi Sekreterlik Hizmetleri

– Hasta Hizmetlerini Organize Edilmesi

– Hasta Dosyası Hazırlama

– Hasta Dosyasını Saklama

– Dosya Arşivleme İşlemi

– Hizmet Takibi Yapmak

– Sağlık Mevzuatları Bilgisi

– Yazışma Teknikleri

– Bilgisayar Kullanımı

– Bilgisayar Üzerinden Doküman oluşturma

Kimler Hasta Kabul Kursu Sertifika Eğitimi Alabilir?

Tıbbi sekreterlik kursu sertifika eğitimine kimler katılabilir? Eğitime katılmak herhangi bir ön şart yoktur. İlkokul mezunu 17 yaşından gün almış herkes bu eğitime katılabilir sertifikasını alabilir. Tıbbi sekreterlik sertifikası ya da hasta kabul sertifikası almak isteyenlerin dikkat etmesi ve bilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Hasta kabul sekreterliği kursu ve tıbbi sekreterlik kursuna katılım sağlayacakların;

– Bu mesleği yapabilecek görev bilincine sahip olmaları,

– Kapalı ortamlarda uzun süre çalışabileceklerini bilmeleri,

– Çalışma saatlerinin gece ve gündüz olarak değişebileceğini bilmeleri,

– Hoşgörülü sabırlı ve sakin bir kişiliğe sahip olmaları,

– İşitme, görme ya da fiziksel olarak yeterli olmaları gerektiğini bilmeleri,

– Güçlü organize yeteneğine sahip olmaları gerektiğini,

– Kişisel ve mesleki sorumluluk sahibi olmaları gerektiğini bilmeleri,

– İş tertip ve düzenine dikkat etmesi gerektiğini bilmeleri gerekir

Hasta Kabul Sekreterinin Görevi Nedir?

Hasta kabul sekreterliği sertifikasına sahip hasta kabul sekreteri ya da tıbbi sekreter olarak çalışanlar görevin gerektirdiği sorumlulukları bilir kurumunu temsil ettiklerinin bilincinde olmaları gerekmektedir. Hastaneye gelen hastaları güler yüzlü ve samimi şekilde karşılar işlemlerinde yardımcı olurlar. Hastane içerisinde çalıştıkları birimlerde gerçekleşen iş akışını organize ederler.

– Hasta kabul sekreteri ve tıp sekreterinin görevleri;

– Hasta giriş /çıkış işlemlerini yaparlar

– Hastaların kayıtlarını yapıp evraklarını düzenli şekilde dosyalar

– Yataklı hasta sayısını takip eder

– Malzeme ihtiyacının giderilmesine çalışır

– İlgili yazışmaları yaparlar

– Doğum ve ölüm durumlarında belge hazırlarlar

– İşlemleri tamamlanan dosyaları arşivlerler

– Yatılı kalacak hastaların yakınlarına bilgilendirme yapar

– Hastaların ihtiyacına göre ilgili birimlere yönlendirme yaparlar

– Hastaların randevularını planlar

– Hasta bilgilerinin gizliliğine önem verirler

– Sağlık kurumunun çalışma politikalarına dikkat ederler

– Doktor ile hasta arasında iletişimde önemli rol oynarlar.

Hasta Kabul Sertifikası Alanlar Nerelerde Çalışabilir?

Hasta kabul sertifikası ya da tıbbi sekreterlik sertifikası alanlar ve mesleki yeterlilik yetkinliklerine sahip olan bireyler

– Hasta Kabul Kursu sertifikası ile Polikliniklerde,

– Özel, devlet, üniversite vb. hastanelerde

– Sağlık ocaklarında

– Tıp merkezlerinde

– Özel kliniklerde

– Aile hekimlerinin yanlarında

– Diş hekimlerinin yanlarında

– Medikallerde

– Tıbbi laboratuvarlarda

– Geriatri merkezlerinde

– Hasta Kabul Kursu sertifikası ile eczanelerde

– Tüp bebek merkezlerinde

– Diyaliz merkezlerinde

– Doktorların özel muayenehanelerinde

– Fizik tedavi merkezlerinde

– Kalp merkezlerinde

– Evde bakım merkezlerinde çalışabilirler.

Hasta Kabul Sekreterliği İçin Sertifika Zorunlu mu?

Hasta kabul sekreteri yada tıbbi sekreter olarak çalışabilmek için sertifika almak zorunludur. Hasta kabul sekreteri ya da tıp sekreteri olarak çalışmak isteyenler hasta kabul kursu ‘na katılmalıdır. Devlet üniversitesi onaylı alınacak sertifika ile kamu ve özel sağlık kurumlarında hasta kabul sekreteri olarak çalışabilirsiniz.

Hasta kabul ya da tıbbi sekreter olarak çalışabilmek için son yıllarda sertifika alanlarda önemli bir artış gözlenmektedir. Kursevim üniversite iş birliği ile düzenlediğimiz kurs programına katılabilirsiniz. Devlet üniversitesi onaylı sertifikanızı kurumumuzdan alabilirsiniz. Tüm hastane ve sağlık kurumlarında geçerli olan devlet üniversitesi onaylı e devlette sorgulanabilen tıbbi sekreterlik sertifikası yada hasta kabul sertifikası ile hasta kabul ya da tıbbi sekreter olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Kursevim Tıbbi Sekreterlik Kursu

Uzman ve tecrübeli kadro tarafından uzaktan online eğitim şeklinde hazırlanan hasta kabul ve tıbbi sekreterlik kursu devam etmektedir. Sizlerde bu kurslara katılabilirsiniz. Uzaktan online eğitim şeklinde yapılan kursa internet üzerinden her zaman ve her yerden katılım sağlayabilirsiniz. Eğitime ait ders videoları hasta kabul ve tıbbi sekreterlik ders dokümanları pdf olarak uzaktan eğitim sistemine yüklenmiştir.

Hasta kabul sekreterliği kursu 1 ay süren bir eğitimdir. Eğitime günün istenilen saatinde katılım sağlayabilirsiniz. Eğitim ve sınav tamamlandıktan sonra uzaktan eğitim sistemi katılımcıya 3 ay daha açık tutulmaktadır. Aldığınız eğitim ve sertifika ile özgeçmişinizi güçlendirebilir hayalinizdeki mesleğe ulaşma fırsatı elde edebilirsiniz.

Tıbbi Sekreterlik Ne Kadar Kazandırıyor?

Tıbbi sekreter ne kadar maaş almaktadır? Tıbbi sekreterlik kamu ve özel kurumlarda iş imkânı olan bir meslektir. Tıbbi sekreterlik maaşları çalıştığı sektöre ve kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Çalışma yılları ve tecrübeleri Tıbbi sekreter maaşlarında etkilidir.

Nasıl Hasta Kabul Sertifika Kursuna katılabilirim?

Hasta kabul kursu ve tıbbi sekreterlik kursu hakkında detaylı bilgi almak için whatsapp ve iletişim bilgilerimizden bize ulaşarak yada hemen bilgi al formunu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Hasta kayıt kabul sertifikası ve tıbbi sekreterlik sertifikası almak için kayıt formunu doldurarak eğitime hemen başvuru yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın