Kursevim

Yaratıcı Drama Kursu

Yaratıcı Drama Kursu

Sanatçı bir ruha sahip olduğunuzu düşünüyor ancak ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazımız size göre. Yaratıcı Drama Kursu tam size göre ve bu konuyu meraklıları için araştırdık. Hayatın her alanında giderek kendini daha çok hissettiren Yaratıcı Drama Kursları artık günlük hayatın bir parçası haline geldi. Yaratıcı kurslarına katılarak yaratıcı drama sertifikası alabilirsiniz.

YARATICI DRAMA KURSU

Herhangi bir grubun üyelerin yaşama tecrübelerinden hareket ederek bir amacın, düşüncenin, doğaçlama, rol alma gibi tekniklerden faydalanarak canlandırılmasına Yaratıcı Drama diyoruz.

Bu rol alma ve canlandırma bölümleri yetkin bir lider/ uzman eşliğinde sürdürülür. Zamanla bu eylem kendiliğindenliğe (spontane), şimdi ve burada ilkesine, -mış gibi yapmaya dönüşür.

Bunun için açılan kurslar vardır. Yaratıcı drama kursu meb onaylı ve üniversite onaylı olabilir. Bu kurslar ve eğitim sonunda alınacak yaratıcı drama eğitmenlik sertifikasının geçerlilik olarak arasında bir fark yoktur. Yaratıcı Drama Kursunun MEB onaylı yada üniversite onaylı önemli değil önemli olan alınacak eğitimin kalitesidir.

Yaratıcı drama teknikleri ve örneklerinin anlatıldığı yaratıcı drama eğitmen eğitimi sertifika programı içeriğine buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

YARATICI DRAMA EĞİTMENLİĞİ KURSU

Kısaca “Yaparak ve yaşayarak öğrenme” diye adlandıracağımız yaratıcı drama kişinin kendini her ortamda ifade etmesini sağlar. Yaratıcılık ve estetik gelişimi sağlamanın yanı sıra eleştirel düşünme yeteneği de kazandırır. Özellikle dezavantajlı grup dediğimiz asosyal kişilerde sosyal gelişim ve birlikte çalışma becerisi oluşturur. İletişim becerileri ve moral değerleri kazandıran Drama kişinin kendini tanımasına ve problem çözme becerisi kazanmasına olanak sağlar.

Yaratıcı Drama tiyatro tekniklerinden yararlanarak, mış gibi yaparak günlük hayatın yaşamın içinden birçok durum, bilgi deneyim sürecinin yaşanması ve yapılmasıdır. Eğitimde Yaratıcı Drama; eğitim sürecinde öğrencilerin aktif sürece katıldığı kendi deneyimlerinden yola çıkarak lider eşliğinde kazanılması gereken hedef ve davranışları yaşantı kazanarak, yaparak ve yaşayarak öğrenme ve öğretme sürecidir.

Toplumsallaşmayı sağlayarak toplumda hoşgörülü, empatik, demokratik bireyler yetiştirmeye çalışan yaratıcı drama, çocukların kurgusal düşünme biçimleriyle gerçek yaşam arasında bağlantı kurmalarına yardım eder. Çocukların yaşamın ilk yıllarından itibaren bu becerileri edinmesi gelecekte sağlıklı ve refah içinde yaşayan bir toplum için elbette ki önemlidir.

Bütün bu kazanımlarının yanı sıra çoğu kimse tarafından pek fark edilmeyen bir özelliği daha vardır ki o da her insanda gizli ya da açık ama mutlaka bulunan sanatçı yönünü ortaya koyar. Hayal gücünü geliştirmek gibi bir kazanımla birlikte diğer insanlar, durumlar ve doğal olaylar hakkındaki gözlem yapmasını sağlar ki bu kazanım bile hepimizin bu kursa gelmesinde kuvvetli ve yeterli sebeptir.

Hele ki drama, empati becerisini geliştirir ki sanırım bugünkü iletişim sorunlarımızın büyük bir kısmında empati özelliğimizi kaybetmemiz önemli rol oynamaktadır.

YARATICI DRAMA EĞİTMEN EĞİTİMİ SERTİFİKASI NE İŞE YARAR ?

Yaratıcı Drama hayatın her alanında lazımdır. Okul öncesi yaşlardan başlayarak herkesin katılabildiği yaratıcı drama, yöntem ve araç olarak hemen her alanda kullanılabilir. Eğitim bilimleri, psikolojik danışma ve rehberlik, sosyal hizmetler, sokak çocukları, işitme-görme-zihinsel-konuşma-otistik engelli çocukların eğitimlerinde, kültürler arası çalışmalarda, ev kadınlarına yönelik çalışmalarda ve daha sayamayacağımız birçok alanda kullanılmaktadır. Kısaca söylemeliyiz ki insanın insanla etkileşimde bulunduğu her alan, yaratıcı dramanın kullanım alanıdır. Kursevim olarak açtığımız Yaratıcı Drama Eğitmenliği Kursu fiyatları her bütçeye uygundur.

Kursevim – Üniversite işbirliği ile hazırlanan Yaratıcı drama eğitmen eğitimi sertifika programına buraya tıklayarak başvurabilirsiniz.