Kursevim

Wisc-r Zeka Testi Nedir , Nasıl Yapılır , Nerede Yapılır ?

Wisc-r Zeka Testi Nedir , Nasıl Yapılır , Nerede Yapılır ?

Wisc-r Zeka Testi Nedir ?

Wisc-r zeka testi hakkında merak edilen Wisc-r zeka testi nedir ? Wisc-r zeka testi nasıl yapılır ? Wisc-r zeka testi nerede yapılır ? Wisc-r Kimlere Uygulanır ? sorularının cevabı hakkında sizlere detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Wisc-r zeka testi nedir ? Sorusuna cevap arayarak başlayalım yazımıza. Zeka ölçümlerinde en çok tercih edilen Wisc-r zeka testi , Çocukların IQ düzeyini ölçmede kullanılır. 1,5 – 2 saat süren Wisc-r zeka testi dünya çapında tanınmış ve onaylamış testtir. Wisc-r zeka testi 6-16 yaş aralığındaki çocuklarda uygulanır.

Çocukların eğitim hayatına başlarken yada başladığı ilk yıllarda yapılması ileriki eğitim hayatının kalitesine önemli katkılar sağlar. Çocuklardaki öğrenme güçlüğü, disleksi, disgrafi ve özel öğrenme güçlüğü gibi sorunlar wis-r zeka testi sayesinde çok erken teşhis edilir. Eğitim hayatının kalitesi ve şekli bu test sonuçlarına göre belirlenebilir.

Wisc-r zeka testi , sözel ve puzzle’larla yapabileceği performans içeren testlerden oluşmuştur. Wisc-r zeka testi süresi çocuktan çocuğa farklılıklar gösterse de genelde 1,5 ile 2 saat arası sürmektedir. Wisc-r zeka testi eğitimi içeriği ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Wisc-r Zeka Testi Neden Neden Yapılmalıdır ? Önemi Nedir ?

Wisc-r zeka testi nedir ? sorusunu yanıtladıktan sonra Wisc-r zeka testinin öneminden bahsetmek isteriz. Çocuklarda görülebilecek öğrenme bozukluğu olarak tarif edebileceğimiz sorunları erkenden teşhis etme adına önemlidir. Ayrıca çocukların başarılı olduğu yanlarının ve alanlarının tespit edilmesinde de kullanılan wisc-r zeka testi çocukların mesleki yatkınlıklarını ortaya çıkarılmasında da etkilidir.

Wisc-r testi ile çocuğu IQ seviyesi hakkında yeterli bilgiye sahip oluruz. Wisc-r zeka testinde beynin sağ ve sol bölümü değerlendirilir. 6 ve 16 yaş arasında çocuğa 3 defa yapılması öngörülmektedir. Hem ilk aşamada yapılmalı hem de sonraki aşamalarda yapılmalıdır. Böylelikle öğrenme problemlerinin daha üst sınıflara yansıması engellenir.

Wisc-r Zeka Testi Nerede Yapılır ?

Wisc-r zeka testi nedir , kimler yapabilir ve nerede yapılır ? Wisc-r zeka testi, test konusunda eğitimini almış yetkin kişiler tarafından yapılır. Wisc-r zeka testini hastanelerde yaptırabileceğiniz gibi özel kliniklerde ve psikolojik danışma merkezlerinde yaptırabilirsiniz. Wisc-r zeka testi yapabilmek için alınması gerekli olan Wisc-r zeka testi sertifikası için gerekli olan wisc-r zeka testi eğitimi programını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Wisc-r Zeka Testi Nasıl Yapılır?

Wisc-r zeka testi nedir ? nasıl yapılır ? Wisc-r zeka testi , sözel ve performans olmak üzere iki bölümden ve her bölüm de bir yedek, 5 ana test olmak üzere altı alt testten oluşmaktadır. Herhangi bir alt testin bozulması durumunda alt testin bulunduğu bölüme ait yedek test uygulanır. Test sonucunda bireye ait sözel, performans ve genel olmak üzere üç zeka bölümü elde edilir. Wisc-r zeka testinde bazı alt testler süreye bağlıdır. 12 alt testten her biri farklı yetenekleri ölçer.

 Wisc-r Testi Puan Aralığı ve Sonuçları

Wisc-r zeka testi sonucunda zeka düzeyi ile ilgili puan aralıkları belirlenmiştir. Puanlamada, 90 – 110 arası normal IQ, 110 – 130 arası parlak zeka , 130 – 160 arası üstün zeka , 160 ve üzeri ise deha olarak tanımlanır. Bu puanlama 90 – 70 arası ise donuk zeka , 70 ve altı ise zihinsel özürlü olarak kabul edilir. Zeka durumuna göre uygun eğitimler verilmesi çocukların eğitim hayatlarının daha başarılı ve verimli geçmesine neden olur.

Wisc-r Zeka Testi Kimlere Uygulanır ?

Wisc-r zeka testi nedir ? kimlere uygulanır ? Wisc-r testi 6-16 yaşları arasındaki üstün yetenekli öğrencilere, yaşıtlarına göre yüksek düzeyde performans gösterenlere uygulanır. Ayrıca uyum problemleri yaşayan, akademik başarısı düşük ve özel eğitime gerek duyduğu düşünülen öğrencilere tanımlama ve değerlendirme, yönlendirme amacı ile yapılır.

Wisc-R Zeka Testi Eğitimine Nasıl Katılabilirim ?

Wisc-r zeka testi eğitimi programına katılmak için iletişim bilgilerinizi whatsapp ya da canlı destek iletişim kanallarından iletebilirsiniz. Eğitim danışmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız sizleri detaylı bilgilendirme yapacaklardır.

Wisc-r zeka testi eğitimi ve sertifikası programına hızlı bir şekilde kayıt olmak için kayıt formunu doldurabilirsiniz.