Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Stanford Binet Zeka Testi Uygulayıcı Eğitimi

Stanford Binet Zeka Testi Uygulayıcı Eğitimi

Stanford Binet zeka testi uygulayıcı eğitimi, üniversite iş birliği ile uzaktan online eğitim şeklinde yapılmaktadır. Katılacağınız stanford binet zeka ölçeği uygulayıcı eğitimi programı sonunda e devlette sorgulanabilen üniversite onaylı stanford binet zeka test eğitimi sertifikası alınmaktadır. Eğitim stanford binet zeka testi materyallerinden oluşan stanford binet materyal çantası ile birlikte yapılmaktadır.

Stanford Binet Zeka Testi Sertifika Eğitimi Amacı Nedir?

Eğitimin amacı, Stanford Binet zeka testini uygulama, değerlendirme ve raporlama yeterliliği, yetkinliği ve ehliyeti kazandırmak.

Stanford binet zeka ölçeği üstün yetenekli çocuklar ile zihinsel engeli olan bireylerin tespitinde kullanılmaktadır. Test 2-16 yaş aralığındaki çocuklara uygulanabilir.

Stanford binet zeka ölçeği 4 ana başlıkta toplanan 15 alt testten oluşmaktadır. Ana başlıklar, sözel muhakeme, soyut-görsel muhakeme, sayısal muhakeme ve kısa süreli bellektir. Tüm yaş gruplarına sadece 6 tanesi uygulanmaktadır. Diğerleri ise çocukların yaş aralığına göre değişiklik göstermektedir.

Stanford Binet Zeka Testi Eğitimine Kimler Katılabilir?

– Aile danışmanları,

– Rehber öğretmenler,

– Özel eğitim uzmanları,

– Çocuk gelişim uzmanları,

– Pdr mezunları ve öğrencileri,

– Psikoloji mezunları ve öğrencileri,

– Sosyoloji mezunları ve öğrencileri,

– Sosyal hizmet mezunları ve öğrencileri,

– Çocuk ve ergen psikiyatristleri ve asistanları, bu alanda çalışanlar katılabilirler.

Stanford Binet Zeka Testi Nedir?

Testin kapsadığı yaş grubundaki çocukların zihinsel anlamda değerlendirilmesini sağlayan bir zeka ölçeğidir. Çocukların her türlü zeka seviyesini ölçen bir testtir. Dünyada çok kullanılan bir testtir. Bu testin özelliği sadece zeka seviyesini ölçerken psikolojik yorumu da bulundurmasıdır. Bu yorum uygulayıcıya yol gösterici olmasından dolayı önemlidir.

Stanford binet zeka testi neyi ölçer? Bu testte bireylerin zihinsel performansları belirlenir ve bireysel uygulanır. Süreye dayalı bir test değildir. Test sonrası çocuğun genel bir zeka değeri ortaya çıkar. Bir çok bileşen zeka değerinin ortaya çıkasında etkilidir
Stanford Binet Zeka Test sonrası çocuğun genel bir zeka değeri ortaya çıkar. Bu zeka değerini ortaya çıkartan birçok bileşen vardır. Bu bileşenler testin kendi içindeki alt testleridir.

Stanford Binet Zeka Testi Kaç Yaşa Uygulanır?

Bireylerin zihinsel performanslarını belirlemek için bireysel zeka testidir. Testin sonucunda teste katılan bireyin zeka yaşı ve zeka bölümü belirlenir. Süreye dayalı bir test değildir. 2-16 yaş grubunda bulunan tüm bireylere uygulanmaktadır. Genellikle 2-6 yaş arası çocuklara daha sık uygulanmaktadır.

Bu test 3- 6 yaş arası kendini ifade sorunu ve yabancılarla baş başa kalma sorunu olmayan akıcı konuşması olan çocuklara yapılabilir.

Stanford Binet Zeka Testini Kimler Uygulayabilir?

Stanford binet zeka ölçeğini yapabilecek uygulayıcı yeterliğe sahip uzman olmak gerekir. Bu amaçla açılan uygulayıcı eğitim programlarına katılıp gerekli yeterliliği ve yetkinliği kazanmak gerekir. Eğitimleri ve eğitim sonunda yapılan sınavlarda başarılı olarak gerekli donanıma sahip olabilirsiniz.

Stanford Binet Testi Nasıl Uygulanır?


Bireysel bir çalışmayı gerektiren bir testtir. Bir oturumda sadece bir kişiye uygulanır. Test uzmanı tarafından testin uygulanmaya başlanacağı yaş aralığı belirlenir. Bu yaş genel olarak takvim yaşı ya da takvim yaşının bir alt yaşıdır.

Teste çocuğun yaş düzeyinden başlanarak test yönergesine uygun olarak sorular sorulur ve bireyden bu soruları yanıtlaması istenir. Gelişim durumunun tespitinde başarıl olduğu çalışmalar ilerleme yaş düzeyinde başarılı olmadığında gerileme olacak şekilde çalışmalara devam edilir. Çocuğun zihinsel olarak taban ve tavan yaşlarını belirleme bu ilerleme ve gerileme çok önemlidir.

Yaşıtlarından ne kadar farklı olduğu ve akranlarına göre durumun tespit edilmesi için alt alanlardaki gelişim görevlerinden ve bilişsel becerilerden sapması tespit edilir.

Stanford Binet Zeka Testi Nerede Yapılır?

Bu testi yapabilecek ve uygulayıcı yeterliğine sahip uzman bulunduran kurumlarda test yapılmaktadır. Devlet ve özel hastaneler, özel klinikler ve RAM’lar bu testleri yapmaktadırlar.

Stanford Binet Zeka Ölçeği Ölçüm Alanları Nelerdir?

Stanford binet zeka testinde 2, 3 ve 4 yaşta her biri 1 ayı temsil eden 12 soru, 5 yaş ve sonrasında her yaş için her biri 2 ayı temsil eden 6 adet soru bulunmaktadır.
Çocuğun genel zeka değeri bu testin sonucunda ortaya çıkar. Zeka değerlerini belirleyen bileşenler testin içerisinde bulunan alt testlerdir. Bunlar:

– Sözel Akıl Yürütme
– Sözcük Dağarcığı
– Kavrama
– Resimdeki Saçmalılkar
– Cümledeki Saçmalıklar
– Sözel İlişkiler
– Soyut/Görsel Akıl Yürütme
– Niceliksel Akıl Yürütme
– Niceliksel Sayı Dizileri
– Kısa Süreli Cümle Belleği
– Kısa Süreli Sayı Belleği
– Kısa Süreli Nesne Belleği

Çocuklara uygulama kolaylığı olan Stanford Binet Zeka Testi soruları incelendiğinde:
– 2–3 yaşlarındaki çocuklara şekiller, küplerle kule, köprü yapma,
– 4 yaşındakilere, eşya ve resim tanıma,
– 7 yaşındakilere benzerlikleri bulma,
– 8 yaşındakilere sözcük dağarcığı ve öyküleri hatırlama,
– 9 yaşındakilere sözel saçmalıklar ve tersinden sayı tekrarı,
– 10, 11, 12, 13, 14 yaşındaki yetişkinlere sözcük dağarcığı, atasözleri ve yön bulma şeklinde sorular sorulur yaptırılır.

Testin sonunda çocuğun takvim yaşı ve test performansı birlikte değerlendirilerek zihinsel gelişimi ve zeka sı hakkında sonuca varılır.

Stanford Binet Zeka Testi Puanlama Nasıldır?

Stanford Binet Zeka Testine göre testin ortalama puanı 100 dür. 100 ün üzerinde ve altında kalan değerler normalden zihinsel performans anlamında farklılık göstermeye başlayan bireylerdir. Zeka puanı 140 olan birey toplumda her bin kişiden ancak iki kişide rastlanacak bir zeka kapasitesine sahiptir.

140 – üstü Dahi veya Dahiye Yakın
130 – 139 Çok Üstün
120 – 129 Üstün
110 – 119 Parlak Zeka
90 – 109 Normal Zeka
80 – 89 Donuk Normal
70 – 79 Sınır Zeka
69 – ve Aşağısı Zekâ Geriliği
Stanford Binet Zeka Testi Eğitimi Ücreti Nedir?
Stanford binet zeka testi eğitimi fiyatı hakkında bilgi almak için eğitim danışmanlarımızı arayarak bilgi alabilirsiniz.

Stanford Binet Zeka Testi Eğitimi Ücreti Nedir?

Stanford zeka ölçeği eğitimi ücreti için eğitim danışmanlarımızı hemen arayarak bilgi alabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız eğitim, içerik, işleyiş ve ücret hakkında sizlere bilgilendirme yapacaklardır.

Stanford Binet Zeka Ölçeği Eğitimi Uzaktan Eğitim Nasıl Alınacak?

– Kesin kayıt işlemlerini tamamlayan kursiyerlere kullanıcı adı ve şifreleri sms, e-posta ve yoluyla gönderilecektir.
– Kullanıcı adı ve şifre ile sistemine giriş yapılır.
– Videolar, ders dokümanları ve sınavınız sistemde karşınıza yüklü halde gelir.
– Şifrenizin aktif olduğu süreç boyunca dilediğiniz saatte giriş yapıp videoları izleye bilirsiniz.
– Şifrenin süresi dolmadan en geç 1 gün önce online değerlendirmenizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Stanford Binet Zeka Ölçeği Sertifika Eğitim Süresi ve Şekli Nasıldır?

Stanford binet zeka testi uygulayıcı eğitimi , internet ortamında uzaktan eğitim yöntemiyle verilmektedir. Eğitime ait videolar ve stanford binet zeka ölçeği pdf dokümanları uzaktan eğitim sistemine yüklenmiş olup, katılımcılar eğitim süresi içerisinde diledikleri gün ve saatlerde sisteme giriş yaparak eğitimlerini tamamlayabilirler.

Eğitim Süresi: 30 Gün / 60 Saatlik Sertifika

Eğitim Şekli: Uzaktan eğitim sistemi ile internet üzerinden video ders (A-Senkron)

Sınav Şekli ve Türü: Uzaktan eğitim sistemiyle, çoktan seçmeli test

Sertifika Sınav Hakkı: 5

Sertifika Sınavı Başarı Puanı: Minimum 50 puan

Belgelendirme: Üniversite onaylı sertifika

Nasıl Detaylı Bilgi Alabilirim?

Stanford binet zeka ölçeği uygulayıcı eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için Whatsapp ve iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz ya da Hemen Bilgi Formunu doldurabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız detaylı bilgilendirme yapmak için en kısa sürede sizlere dönüş sağlayacaklardır. Eğitime katılmak ve sertifika almak için sitemizde bulunan kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın