Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Oyun Terapisti Nasıl Olunur?

Oyun Terapisti Nasıl Olunur?

Oyun Terapisti nasıl olunur? Oyun terapisti olmak için klinik psikoloji danışmanlık ya da psikoloji veya pdr alanlarından mezun olmak gerekmektedir. Farklı bir yöntem olarak mezun olan kişiler yüksek lisans bölümü okuyarak (klinik psikoloji veya psikoloji alanında) üzerine doktorayı tamamlamaları gerekir. Kanunlar çerçevesinde bakıldığı zaman oyun terapisti olmak için psikolog unvanına sahip olmak gerekmektedir.

Psikoloji ve pdr mezunları oyun terapisi eğitimi programlarına katılarak sertifika alırlar. Alınan oyun terapisi sertifikası ile oyun terapisti unvanı ile oyun terapistliği yapabilmektedirler.

Oyun Terapisti Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Oyun Terapisti nasıl olunur? Oyun terapisti olmak için gerekenler en başında psikoloji veya pdr bölümünden mezun olmak gerekir. Dolayısıyla klinik psikoloji mezunları doktoralarını psikoloji bölümü ya da klinik psikoloji bölümünü tamamladığında terapist olabilir. Psikolog ya da klinik psikolog unvanına sahip olmayanlar oyun terapisti olma yetkisi yoktur. Psikolojik danışmanlık bölüm mezunu olanlar ile psikolojik rehberlik bölümünden mezun olan kişiler, oyun terapisti eğitimi alabilir.

Oyun Terapisti Kimler Olabilir?

Oyun Terapisti nasıl olunur? Kimler Oyun terapisti eğitimi alabilir? Psikoloji alanında eğitimine devam edenler, psikolojik Danışmanlık bölümü mezunları oyun terapisti eğitimine katılabilir. Oyun terapisi eğitimine ana sınıfı ve sınıf öğretmenleri, hemşireler ile doktorlar, sosyal hizmetlerde çalışan aile psikolojisi danışmanları, sosyoloji uzmanları ve çocuk gelişimcileri de katılabilmektedir.

Alınan sertifika ile oyun terapisi uygulayan yetkili kuruluşlarda çalışma fırsatı yakalarlar. Aynı zamanda aile bireylerinin daha iyi yetişmesi için çocukların psikolojisine katkı sağlamak adına oyun terapisi eğitimine ebeveynlerde katılım sağlayabilmektedir.

Oyun Terapistleri Ne İş Yapar?

Oyun Terapisti nasıl olunur? Oyun terapisti, çocukların iç dünyasında yaşadığı travma gibi sorunlarla başa çıkmasını sağlamak üzere eğitim almıştır. Dolayısıyla çocuğun psikolojisini düzelterek sağlıklı birey olması için oyun ve oyuncakları kullanarak sorunuyla başa çıkmayı öğretir.

Aile içi şiddete maruz kalmış çocuklar, tacize uğramış ya da okulda sorun yaşamış çocuklar ile psikolojik nedenlerden dolayı korku şiddet, kaygı, endişe gibi baş etmeyi bilmediği sorunlardan kurtulması için çocuklara yardımcı olmaktadır.

Yetişkin insanlar psikologlara şikayetlerini anlatırken çocuklar oyunlar vasıtasıyla dertlerini dile getirmektedir. Terapistlerde çocukların sorunlarını çözmesine yardımcı olmaktadır.

Oyun Terapisti Maaşları Ne Kadar?

Oyun terapisti maaşı çalışılan kurumun kamu ve özel olmasına göre değişiklik gösterir. Oyun terapisi maaşları kişinin mesleki tecrübesine çalışma yılına göre de farklılıklar gösterir. Bulunduğu şehre göre de değişkenlik gösteren oyun terapisti maaşlarında en önemli etken terapistin tecrübesidir. Mesleğe yeni başlayanlar en az asgari ücret seviyesi ile başlar, mesleki tecrübe ve çalışma yılı gibi birçok etkenle maaşları artış gösterir. Oyun Terapisti nasıl olunur?

Oyun terapisi sertifikası almak ister misiniz? Uzaktan eğitim ile yapılan devlet üniversitesi onaylı e devletten sorgulanan oyun terapisi sertifikası sahibi olmak ister misiniz? Üniversite iş birliği ile hazırlanan oyun terapisi sertifika programına kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz. Eğitim süreci ve ücreti hakkında sorularınız için whatsapp ve iletişim bilgilerinden eğitim danışmanlarına ulaşabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın