Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Oyun Terapisti Eğitimi Nasıl Alınır?

Oyun Terapisti Eğitimi Nasıl Alınır?

Oyun terapisti eğitimi, oyunları ve oyuncakları kullanarak çocuklara terapi uygulayan profesyonelleri yetiştirmek amacı ile yapılan eğitimlerdir. Düzenlenen oyun terapisi eğitimi programlarına katılarak oyun terapisi sertifikası alınabilir.

Oyun terapistleri çocuklar ile çalışır. Oyun ile çocuğun psikolojik pek çok rahatsızlığı ortaya çıkarılabileceğini bilir. Oyun esnasında çocukların davranışlarını gözlemleyerek çocuğun davranışları hakkında bilgi sahibi olur.

Çocuklarla çalışacak olan oyun terapistleri mutlaka eğitim almalıdır. Kursevim ’in sunduğu oyun terapisi eğitimi programına katılarak kapsamlı sertifikalı bir eğitim alabilirsiniz. Çocuklarla aktif çalışanlar katılması gerektiği eğitimi, uzaktan online eğitim şeklinde alabilirsiniz.

Oyun terapisi eğitimi nasıl alınır? diye düşünebilirsiniz. Oyun terapisi eğitimi uzaktan online eğitim şeklinde yapılmakta ve internetin olduğu her yerden katılım sağlayabilirsiniz. Kursevim tarafından düzenlenen oyun terapisi eğitimine katılabilirsiniz. Eğitim bir ay sürmektedir. Eğitim sonunda devlet üniversitesi onaylı e devletten sorgulanabilen oyun terapisi sertifikası alabilirsiniz.

Oyun Terapisti Kimdir?

Oyun terapisti, oyuncakları ve oyunları kullanarak çocuklara terapi uygulayan profesyonellere denir. Genel olarak terapi için oyun odalarını kullanılırlar. Çocuklarla oyunlar vasıtası ile güvenli ve sıcak ilişki kurar. Güvenli iletişimin etkisi ile çocuğun kendini ifade etmesine yardımcı olur.

Çocukların kendilerini ve durumlarını ifade etmeye başlaması ile birlikte çocuğun yaşadığı sorunları çözmeye yönelik çalışmalar yapar. Çocuklara terapi yapılırken oyun terapistleri, yönlendirme yapmaz telkinlerde bulunmazlar. Terapistler, çocukların kendilerini net şekilde ifade etmelerine imkan sunarlar.

Oyun Terapisti Nedir?

Çocuklar kendilerini oyunlarla ifade ederler. Bu amaçla oyun terapisti çocukların oyunlarına yönelik güvenli bir alan oluşturarak çocuğun davranışlarını inceler. Oyun oynama şekline ve davranışlarına bakılarak psikolojik problemleri olup olmadığı incelenir. Oyun terapisi eğitimi alan kişiler bu alanda faaliyet gerçekleştirebilirler. Çocuklarla terapi yapacak kişilerin iyi eğitim almış olması çok önemlidir.

Oyun terapisti olmak isteyen kişilerin çocuklarla iyi anlaşan, iletişimi güçlü iyi eğitimli olması gerekmektedir. 2-11 yaş aralığında bulunan çocuklara uygulanan oyun terapisi ile çocuklarda var olan travmalar, depresyon, kaygı, takıntı, uyku ve beslenme problemleri, duygusal bozukluklar ve düşünce sıkıntıları ortaya çıkarılır. Daha sonrasında çocukların iç dünyası ile terapi süreci geçirilir ve yaşanan sıkıntıların atlatılmasında oyun terapistleri tarafından profesyonel bir destek süreci sağlanır.

Oyun Terapisti Nasıl Olunur?

Oyun terapistliği günümüzde ilgi duyulan mesleklerden biridir. Oyun terapisi sertifika programlarına katılarak oyun terapisi sertifikası alınmalıdır. Alınan oyun terapisi sertifikası ile çeşitli yerlerde oyun terapisi uygulayabilme imkânı elde edilir. Kursevim üniversite iş birliği ile Alanında uzman tecrübeli eğitmenler tarafından hazırlanan oyun terapisi eğitimi programına katılarak oyun terapisi sertifikası sahibi olabilirsiniz.

Oyun terapisi sertifika programı ile katılımcılara, oyun terapisi alanında teorik bilgi ve oyun terapisi yöntemlerini kullanma ile ilgili bilgi ve beceriler kazandırmak amaçlanır. Oyun terapi eğitiminde oyun, oyun terapisi ile ilgili temel kavramlar, teknikler, gözlem, oyuncaklar ve anlamları ile bilgilendirme çalışmaları yapılır. Ayrıca oyun terapistinin özellikleri ilgili bilgilendirmeler yapılır. Çocuk gelişimi, psikolojisi ve eğitimi ile çocuk – ebeveyn iletişimi konularında kendilerini geliştirmek isteyenler de bu eğitime katılabilirler.

Kimler Oyun Terapisti Olabilir?

Oyun terapisi eğitimine Psikoloji, PDR, Sosyoloji, Çocuk Gelişimi, Özel Eğitim, Sınıf Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği mezunları ve öğrencileri ile birlikte Sosyal Hizmet Uzmanları, Aile Danışmanları, Doktorlar, Pedagoglar, Hemşireler ve Öğretmenler katılabilir.

Oyun Terapistleri Nerede Çalışırlar?

Oyun terapisi eğitimi almış uzmanlar, farklı kurumlar ve çalışma alanlarında iş imkânı bulabilirler. Oyun terapistleri, aldıkları eğitimler sonrasında uygulamalar yaparak kendini geliştirmelidir. Oyun terapisti iş ilanları ve iş imkanları oldukça yüksektir.  Özel anaokulları, kreşler ve bakım evleri, özel etüt merkezleri, kolejler ve hastaneler, psikoloji eğitimi veren alanında uzman kurumlar ve atölyeler, özel rehabilitasyon merkezleri gibi kurumlar, uzman oyun terapistlerine çalışma imkânı sunar. Oyun terapisti maaşları kurumdan kuruma farklılık göstermekle birlikte tatmin edici düzeydedir.

Oyun Terapistleri Hangi Durumlarda Etkilidir?

– Travma durumlarında,

– Stres bozukluğu yaşanmasında,

– Okuma bozukluğunda,

– Asosyallik yaşanmasında,

– Güven eksikliğinde,

– Sebebi belirli olmayan baş ağrılarında,

– Boşanma sonrası çocukların adaptasyonlarında,

– Yalan probleminde,

– Sebepsiz karın ağrılarında,

– Çocukta görülen saldırganlıkta.

Oyun Terapisti Eğitimi Nereden Alınmalı?

Kursevim tarafından alanında uzman deneyimli eğitmenler tarafından hazırlanan programa katılabilir, oyun terapisi sertifikası alabilirsiniz. Oyun terapisi eğitimi programı ve ücretleri hakkında detaylı bilgi almak için iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilir ya da hemen bilgi al formunu doldurarak eğitim danışmanlarımızın sizlere detaylı bilgi vermek için dönüşüm yapmasını sağlayabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın