Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Oyun Terapisi Nedir, Ne İşe Yarar?

Oyun Terapisi Nedir, Ne İşe Yarar?

Elbette çocuk insan için en önemli varlıktır. İnsanlığın devam etmesi için çocuk aile ve toplumun en önemli bireyidir. Çocuğun iç dünyasında yaşadığı olaylarla baş etmeyi öğrenmesi gerekir. Bu nedenle oyun terapisi çocukların iç dünyasında yaşadıkları sorunla başa çıkabilmeleri için yardımcı olmaktır. Dolayısıyla çocuk sorunları ile mücadele etmeyi öğrenir ve mutlu birey olma yolunda ilerler. Peki Oyun terapisi nedir, ne işe yarar inceleyelim.

Oyun Terapisi Ne İşe Yarar?

Oyun terapistleri çocukların sorunlarıyla başa çıkmalarına yardımcı olur. Çocukla oyun oynarken duygularını anlamaya çalışır. Böylece çocuğun verdiği tepkiyi gözlemleyerek oyun ve oyuncakları kullanarak çocukta sorunu aşmayı öğretir. Çocuğun duygularını ifade etmesini ve davranışlarını oyunları kullanarak düzeltmesine katkı sağlar.

Oyun Terapisine Hangi Durumlarda Başvurulur?

Oyun terapisi daha çok ailesi boşanmış çocukların travmalarında, anne veya babası ölmüş çocukların terapisinde, okulda ya da evde şiddet gören çocuğun korkusunu yenmesinde yardımcı olunur. Aynı zamanda farklı sebeplere bağlı olarak psikolojik sorunları olan çocukların sorunlarıyla başa çıkmasın yardımcı olmaktadır.

Oyun Terapisine Ne Zaman Başvurulur?

Çocukların 2-13 yaş aralığında yaşadığı pek çok problem söz konusudur. Çocuklarda depresyona yol açacak aile boşanmaları, tacize uğrama, öfke, kırgınlık, kızgınlık, korkaklık, kardeş kıskançlığı, tuvaletini kaçırma, öz güven sorunu, uyku problemi, kronik hastalık, yemek yeme sorunu, sosyal beceri sorunu gibi pek çok konu için başvurulabilir. Travma yaşamış çocuklarda duygusal sorunların aşmasında oyun terapisi etkili bir terapi türüdür. Oyun terapisi nedir, ne işe yarar?

Oyun Terapisi Günlük Oyundan Farklı mıdır?

Oyun terapisinde oynanan oyunlar günlük oyunlardan farklıdır. Oyun terapisi oyun ve oyuncaklardan yaralanarak çocukların kendisini ifade etmesini sağlamaya çalışılır. Oyunlar ve oyuncaklar özel seçilir. Çocukların kendini ifade edecekleri oyunlar seçilir. Yaşadığı sorunlar anlaşılmaya çalışılır.

Oyun terapisi ile tedavi etme yöntemi 1900 yıllarında tecrübe edilmeye başladı. Oyun terapisi uygulama aşamasında terapiye uygun oyuncaklar kullanılarak oynanır. Çocuk günlük oyunlarında her zaman aynı oyunları oynar. Oyun terapisinde durum biraz farklıdır. Oyuncaklar çocuğun iç dünyasında yaşadığı probleme odaklanan terapist çocuğun travmasını çözmeye ve yardımcı olmaya çalışır. Oyun terapisi nedir?

Oyun Terapisi Çocuğa Neler Kazandırır?

Oyun terapisi çocuğa kazandırdıkları arasında sorunları ile başa çıkabilmeyi öğrenir. İhtiyaçlarını gidermek için uygun duyguları kullanmayı öğrenir. Çocuğun içsel çatışmasını engeller. Çocuğun duygularını daha iyi tanımasına ve anlamasına yardımcı olur. Kendilerine güvenmeyi ve özgüvenini kontrol etmeyi öğrenir.

Oyun Terapisi İçin Gerekenler Nelerdir?

Oyun terapisi için gerekenlerin başında sertifika gelir. Oyun terapisi uygulayacak kişilerin iyi bir oyun terapisi eğitimi almaları gerekir. eğitimi aldığını gösteren sertifika almaları da gerekmektedir.

Oyun terapisi nedir? Terapi için oyun terapisine uygun oyuncaklar ile çocuğun rahat hissedeceği bir oda gerekir. Çocuğun terapisi için gerekli olan oyuncakların olması gerekir.

Devlet üniversitesi onaylı e devletten sorgulanan oyun terapisi sertifikası sahibi olmak ister misiniz? Üniversite iş birliği ile hazırlanan oyun terapisi eğitimine kayıt formunu doldurarak hemen katılabilirsiniz. Eğitim hakkında detaylı bilgi almak ve sorularınıza cevap bulmak için whatsapp ve iletişim bilgilerinden eğitim danışmanlarına ulaşabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın