Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Oyun Terapisi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Oyun Terapisi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Çocukların travma yaşadığı dönemlerde iç dünyasında yaşadıkları sorunlara karşı kendisini çaresiz hissettiği dönemlerde tedavi amaçlı kullanılır. Çocuklarda 2 yaşından itibaren 13 yaşına kadar uygulanan terapi eğitimi ile psikolojik sorun yaşayan çocukların tedavisinde, cinsel istismara uğramış çocuklar üzerinde, kaygı ve korku yaşayan ve ailesini kaybetmiş veya şiddete uğramış çocuklarda uygulanır. Peki Oyun terapisi hangi durumlarda kullanılır inceleyelim.

Oyun Terapisi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Oyun terapistinin çocuklara yardımcı olacağı konuların başında, boşanmalar, aile kayıpları, sosyal ve toplumsal yaşamla ilgili sorunlar gelmektedir. Ayrıca okulda başarısız olması, gece korkusu, aşırı çekingen olmak, küfür veya vurma gibi davranış problemleri de bulunmaktadır. Oyun terapisi uyku problemlerinde, öz güven sorunu yaşayan çocuklarda kullanılır.

Oyun Terapisi Nerelerde Kullanılır?

Oyun terapisinin kullanıldığı yerler özellikle oyun odalarıdır. Çocuğun kendisini rahat hissedeceği her alan hazırlanır ve bu alan oyun terapisi eğitiminin verileceği yerlerdir. Özellikle terapistin kliniğinde çocuğun sorunla başa çıkabilmeyi öğrenmesi için terapi eğitimine uygun oyuncakların olmalıdır.

Aileler evlerinin bir odasını oyun terapisi için kullanabilir. Bunun için yapmaları gereken çocuğun oyun terapisi eğitimi alabilmesi ve ona yardımcı oyuncaklarla birlikte ailenin çocuğa destekleyici oyunlar oynaması gerekir. Böylece çocuğa özgüven oluşturacak zemin hazırlandığında çocuğun yanında olduğunu hissettirecek cümlelerle oyuna eşlik edilir.

Oyun Terapisi Aşamaları Nelerdir?

Oyun terapisi aşamaları ile çocuğun endişeleri giderilir ve kendisini rahat hissettirecek bir odaya alınır. Oyun terapisi uygulanacak odada çocuğa yardımcı olacak oyuncaklarla donatılması gerekir.

İkinci aşamada terapist çocukla bağ kurmak adına güven testini uygular. Bu aşamada çocuğun yoğun olarak yaşadığı duyguyu, oyuncaklarla ifade edilen terapötik bağ kurulur. Oyuncaklarla kırgınlık, hayal kırıklığı, kızgınlık, kıskançlık, güvensizlik gibi duyguların dışa vurularak ifade edildiği bir etken oluşturulur.

Oyun terapisi hangi durumlarda kullanılır? Sonuç olarak bağlılık aşamasında çocuk kurduğu oyunların içine terapisti dahil etmeye başlar. Böylece terapistin desteğiyle yüzleştiği problemleri ile başa çıkmayı öğrenir. Daha önceden olduğu gibi kişisel güçlenmeyi geri kazanır. Çocuk oyunlarını gerçek yaşamla yüzleşerek oynamaya başladığında artık sorunlarını aşmış demektir. Aşamalı olarak çocuğun sorunları ile yüzleşmesine metafor aracılığı ile ifade edilmektedir. Çocuklar metafor içinde oldukları sürece yalan söyleyemezler ve yaşadıkları travma olaylarını maskeleyerek anlatırlar.

Oyun terapisi Sertifika programına katılarak devlet üniversitesi onaylı e devlette sorgulanan oyun terapisi sertifikası alabilirsiniz. Eğitime kayıt formunu doldurarak katılım sağlayabilirsiniz. Eğitim hakkında detaylı bilgi almak için whatsapp ve iletişim bilgilerinden eğitim danışmanlarına ulaşabilirsniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın