Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Oyun Terapisi Eğitimi Nedir?

Oyun Terapisi Eğitimi Nedir?

Oyun terapisi eğitimi çocuklardaki psikolojik, aile içi ve okulda yaşadıkları sorunların, uzman eğitimci tarafından, oyun ve oyuncakları kullanarak, tedavi edilmesi ve sorunların çözümlenmesi anlamına gelir. O halde oyun terapisi eğitimi nedir?

Oyun terapisi eğitimi çocukların davranışsal sorunlarının dışa vurmasına yardımcı olmaktadır. Böylece çocuğun sorunla başa çıkmayı öğrenmesinde destekleyici unsurdur. Terapi eğitimi ile çocuğun içinde yaşadığı ve travmaya neden olan faktörler tespit edilir. Kızgınlıkları, kırgınlıkları, hayal kırıkları, kıskançlığı ya da korku gibi etkileyici faktörlerin tespit edilerek oyunla yine yenmesi sağlanır.

Oyun Terapisi Eğitimi Kimler Alabilir?

Oyun terapisi eğitimi almak isteyenler online uzaktan eğitim kurslarına başvurabilir. Üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri, üniversite onaylı kurumlar, danışmanlık merkezleri tarafından bu kurslar düzenlemektedir. Eğitim sonunda devlet ve üniversiteler tarafından kabul gören sertifika alabilirler.

Eğitimi bu alanda kendisini geliştirmek isteyenler alabilir. Sertifika programına üniversite mezunu olan doktorlar, hemşireler, ana sınıfı öğretmenleri ile sınıf öğretmenleri, sosyal hizmet danışmanları, çocuk psikologları ile PDR bölümlerinden mezun olanlar katılabilmektedir. Elbette oyun terapisi eğitimi almak için yalnızca 4 yıllık üniversite mezunu olmak gerekmiyor. Çocuklarına psikolojik açıdan yardımcı olmak isteyen aileler istekleri doğrultuda eğitim sertifikası alabilir.

Oyun Terapisi Eğitimi Ne İşe Yarar?

Oyun terapisi eğitimi alan kişiler, çocukların ruhsal ve duygusal olarak yaşadıkları sorunları oyun ve oyuncaklardan yararlanarak çözüm bulmaya çalışır. Terapi ile çocukların iç dünyasında aşamadığı sorunlarını oyun ve oyuncaklar vasıtasıyla çözmeye çalışılır. Böylece çocukların aşamadığı sorunları oyun terapisi yöntemiyle aşmasına yardımcı olunur.

Eğitim Ne Kadar Sürer?

Oyun terapisi eğitimi ne kadar sürer? Oyun terapisi eğitimi süresi 30 gündür. Düzenli olarak eğitim programına katılarak sınavı başarı ile tamamlamak gerekir. Dolayısıyla eğitim sertifikası almak üzere online uzaktan eğitim derslerine katılmak ve sınavdan 50 ve üzeri puan almak yeterli olacaktır. Ayrıca oyun terapisi eğitimi programına katılmak için zorunlu bir saat dilimi yoktur. Eğitim sertifikasını almak isteyen herkes dilediği zaman derslere katılabilir.

Oyun Terapisi Eğitimi Kaç Saat Olmalı?

Oyun terapisi eğitimi nedir, kaç saatlik sertifika alınmalıdır? Oyun terapisi eğitimi 1 ay sürmektedir. Eğitim programını tamamlayan herkes sınavlara girmeye hak kazanır. Böylece sınavını başarı ile tamamlayanlara üniversite onaylı 120 saatlik sertifika verilmektedir. Oyun eğitimi sertifikası sınavından 50 alan kişiler e devlet üzerinden sertifikalarını sorgulatabilmektedir.

Uzaktan eğitim şeklinde üniversite iş birliği ile yapılan oyun terapisi sertifika programına hemen katılabilirsiniz. Eğitim sonunda e devletten sorgulanabilene devlet üniversitesi onaylı oyun terapisi sertifikası sahibi olabilirsiniz. Eğitime kayıt formunu doldurarak hemen başvurunuzu yapabilirsiniz. Dilerseniz WhatApp ve iletişim bilgileri üzerinden eğitim danışmanlarına ulaşabilir aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın