Kursevim

Öyküsel Terapi ( Narrative ) Eğitimi ve Sertifikası

Kampanya
Öyküsel Terapi ( Narrative ) Eğitimi ve Sertifikası

Öyküsel terapi eğitimi , üniversite iş birliği ile yapılan eğitim programıdır. Öyküsel ( Narrative ) terapi eğitimi programına katılarak öyküsel terapi sertifikası alabilirsiniz. Öyküsel (narrative ) terapi eğitimi uzaktan eğitim şeklinde yapılmakta olup tüm Türkiye’den katılım sağlayabilirsiniz. Eğitim sonunda alınacak öyküsel ( narrative ) terapi sertifikası üniversite onaylı olup ıslak imza ve mühürlü olarak sizlere ulaştırılmaktadır.

SON BAŞVURU 26 EYLÜL 2020 SAAT 23:59kursevim-universite

Öyküsel Terapi Eğitimi Nedir ?

Anlatı ya da diğer bilinen ismiyle öyküsel terapi Micheal White ve Deavid Epston tarafından geliştirilmiş bir terapi çeşididir.

Hümanistik yaklaşımdan sonra psikoterapi alanında “dördüncü dalga/güç” olarak kabul edilen Öyküsel (Narrative) Terapi yaklaşımı, kişiler ve kişilerarası problemlerin çözümünde dil ve öykünün önemine vurgu yapmaktadır. Öyküsel Terapi ileri sürmüş olduğu iddialarla geleneksel psikolojik danışmanlık yaklaşımına meydan okumaktadır . Öyküsel terapinin temelleri ilk olarak Avustralya- Yeni Zelanda’ da atılmış ve günümüzde yeni bir soluk olarak dünyada kendine oldukça saygın bir yer edinmiştir. Yaklaşımın öncü isimleri Michael White ve David Epston’dur. White’e göre bireyler yaşamın anlamını yorumlayıcı hikayeler oluştururlar. Oluşturulan bu hikayeler daha sonrasında birey için kesin doğrulara dönüşür. Kişiler bu mesajları kendi gerçeklikleri gibi içselleştirirler.

Psikolojik danışmanın temelinde yapılandırmacı yaklaşım bulunmaktadır. Öyküsel psikolojik danışmada, toplumsal normlar haline dönüşmüş kültürel hikayelerin yeniden yapılandırılması yer almaktadır. Etkilendiği bir diğer yaklaşım ise varoluşçu yaklaşımdır. Kendimiz hakkında yarattığımız öyküler aslında varoluşumuza yüklediğimiz anlamlarla yakından ilişkilidir. Öyküsel Terapide danışanın yaşadığı değişim varoluşun özüne yönelik temel bir değişimdir.

Öyküsel Terapinin Temel Varsayımları:

  1. İnsanlar yaşamlarını düzenleyen hikayeler aracılığı ile hayatlarının anlamını şekillendirirler.
  2. İnsan öznel bilişsel yapılarına (dünya görüşü) göre yaşamını, kendine dönük algısını ve kişiler arası ilişkilerini düzenler
  3. Birey sosyal olarak deneyimlerini sürekli yapılandırır. Yeniden yapılandırma sürecinde varılacak bir son nokta yoktur.
  4. Kullanılan dil sosyal gerçekliğin ortaklaşa yapılandırılmasında bir araçtır.  Yaratılan yaşam öykülerinin hem yazarları hem de başrol oyuncuları olarak etkin bir rol üstlenir.
  5. Baskın yaşam öyküleri ( Sınırlayıcı) bireylerin kendilerine yönelik algılarını geliştirir.
  6. Birey, kendi yaşamının uzmanıdır. Terapötik Süreç – Problemi dışsallaştırma – Sorunun danışanın yaşamını nasıl olumsuz etkilediğini birlikte araştırma -Alternatif anlamlar ve hikayeler keşfetme (Farklı bakış açıları geliştirme) – Eşsiz sonuçları araştırma – Tanıkların desteğini alma – Yeni yaşantıların terapi odasının dışına da yayılması – Yaşam öyküsünü yeniden yazma

Öyküsel Terapi Eğitimi Amacı

Psikoterapi alanında günümüzde önemli yaklaşımlardan biri haline gelen öyküsel terapiyi ülkemizde psikolojik danışma alanına kazandırmaktır. Geleneksel psikoterapi okullarının aksine öyküsel terapi 21. Yüzyılın temel bilgi birikimini ve felsefi alt yapısını kendisine temel kuramsal çerçeve olarak belirlemiştir. Bu bağlamda dil üzerinden inşa edilen söylemler dünyasının bireylerin ruh sağlığı üzerinde direk ve dolaylı etkilerine odağını yerleştirmiştir. İnsanların sorgulamadan kabul ettikleri/etmek zorunda bırakıldıkları ve kaderleri olduğuna inandıkları öykülerinin yapı bozumu ve yeniden inşası öyküsel terapinin ana hedeflerinden biridir.

  1. Hikayeleştirme terapistleri sorun çözücü değildir.
  2. Hikayeleştirme terapisi, aile üyelerini yaşadıkları çatışmalarla yüzleştirerek değil, kişilerle sorunları birbirinden ayırıp daha sonra da aileyi ortak bir düşmana karşı savaşmak üzere bir araya getirir.
  3. Hikayeleştirme terapistlerine göre, yaptıkları çalışma insanların baskıcı kültürel varsayımlardan özgürleştiren ve onları kendi hayatlarının etkin yazarları olacak şekilde güçlendirmeyi amaçlayan siyasi bir girişimdir.
  4. Soruna doygun hikayelerden kurtulan aile üyeleri yaşadıkları sorunlarla daha iyimser ve ısrarlı bir şekilde başa çıkmak için birbirleriyle ve destek topluluklarıyla yeniden bir birlik oluşturabilir.

Öyküsel Terapi Teknikleri ve Uygulaması

Etkili bir öyküsel terapi uygulaması, teknik kullanmaktan çok terapistin yaklaşımı ve tutumuna bağlıdır. Danışanları, kendi hikayelerini farklı bakış açılarından görebilmeleri için cesaretlendirecek bir ortam yaratabilecek terapistin kişisel özellikleri üzerine kurulmuştur. Danışanların yaşamlarında yeni anlamlar ve yeni olanaklar bulabilmelerinde onlara yardımcı olacak şekilde uygulanmaktadır.

Öyküsel Narrative Terapi Eğitimine Kimler Katılabilir ?

Psikolog, PDR, sosyal hizmetler uzmanı ve psikiyatri hemşireliği unvanına sahip profesyoneller ve Aile Danışmanları, Psikoterapistler, Psikiyatristler, Aile Hekimleri başvurabilir.

Alanda çalışmak isteyen sosyologlar, çocuk gelişim uzmanları, hemşireler, ebeler, koçlar ve kişisel gelişim uzmanları alabilirler. Bu alanlarda okuyan son sınıf öğrencileri de katılabilir.. Ayrıntılı bilgi için iletişime geçiniz.

Lisans eğitimi farklı olup da bu eğitime başvurmak isteyenler; Psikoloji, Klinik Psikoloji, Uygulamalı Psikoloji ve Psikolojik Danışmanlık alanlarında yüksek lisansını tamamlamaları gerekmektedir.

Öyküsel ( Narrative ) Terapi Eğitimi Neden Gerekli

Öyküsel psikolojik danışmanın stratejileri oyun ve sanat terapisiyle birleştirilerek çocuklarda benlik saygısı ve baş etme becerilerini geliştirmek için kullanılmaktadır. Ayrıca beyin hasarı, zihinsel özür veya psikoz nöbeti gibi durumlarda da öyküsel psikolojik danışmanın kullanıldığına rastlanmaktadır.

Öyküsel ( Narrative ) Terapi ; anoreksiya, aile içi çatışma çözme, aile içi iletişimi geliştirme, yas süreci çok çeşitli zorluklarda kullanılmaktadır. Ayrıca akıl ve ruh sağlığıyla ilgili olarak görülen şizofreni rahatsızlığında da kullanıldığı görülmüştür.

Öyküsel terapistin eklektik işbirliğine yatkınlığı güçlü yanlarından biridir. Öyküsel terapistin bu özelliği onun farklı yaklaşımlarla birlikte kullanılmasına ve toplumun farklı kesimlerinden çok çeşitli problemlere sahip danışanlara yardım sağlamasına olanak verir.

Hayatı kendi anlattığımız ya da başkalarının bizim hakkımızda anlattığı öykülerle yaşarız. Her yaşantımız ve algımız sosyal ve kültürel bağlamda yapılan konuşmalarla öyküye dönüşür. Öyküsel terapi danışanı umutsuz ve hastalıklı yaşamları sürdüren patolojik kurbanlar olma rolünden çıkarıp, bu güçlü görünen öyküleri parçalayıp atacak kadar cesur kahramanlar yapar.

Narrative Terapi Sertifikası Ne İşe Yarar ?

Öyküsel (Narrative) Terapi aldıktan sonra eğitimin ve sertifikanın verdiği yetki ile kendinize yeni bir unvan katmış olursunuz. Hem psikoterapi yapabilir hem de aktif olarak yaptığınız danışmalarda Öyküsel (Narrative) Terapinin kuram ve teknikleri uygulayabilirsiniz.

Öyküsel terapi aile terapistlerinin eğitim ve süper vizyonunda kullanılabilmektedir. Farklı yaklaşımlarla (eklektik olarak) birlikte kullanılabilmektedir. Öyküsel psikolojik danışmanın stratejileri oyun ve sanat terapisiyle birleştirilerek çocuklarda benlik saygısı ve baş etme becerilerini geliştirmek için kullanılmaktadır. Ayrıca beyin hasarı, zihinsel özür veya psikoz nöbeti gibi durumlarda da öyküsel psikolojik danışmanın kullanıldığına rastlanmaktadır.

Eğitim Süresi ve Şekli

Öyküsel terapi eğitimi , internet ortamında uzaktan eğitim yöntemiyle verilmektedir. Eğitime ait videolar ve dokümanlar uzaktan eğitim sistemine yüklenmiş olup, katılımcılar eğitim süresi içerisinde diledikleri gün ve saatlerde sisteme giriş yaparak eğitimlerini tamamlayabilirler.

Eğitim Süresi ve Saati : 30 gün / 50 Saatlik Sertifika

Eğitim Şekli : Uzaktan eğitim sistemi ile internet üzerinden video ders ( A-Senkron)

Belgelendirme : Kamu üniversitesi onaylı sertifika

Uzaktan Eğitim Sistemi Kullanımı ve Sertifika Alım Süreci

– Kesin kayıt işlemlerini tamamlayan kursiyerlere kullanıcı adı ve şifreleri sms, e-posta ve yoluyla gönderilecektir.

– Kullanıcı adı ve şifre ile sistemine giriş yapılır.

– Videolar, ders dokümanları ve sınavınız sistemde karşınıza yüklü halde gelir.

– Şifrenizin aktif olduğu süreç boyunca dilediğiniz saatte giriş yapıp videoları izleye bilirsiniz.

– Şifrenin süresi dolmadan en geç 1 gün önce online değerlendirmenizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

– Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra üniversite tarafından sağlanan sertifikalar adresinize kargo ile gönderilir.

Öyküsel Terapi Eğitimi Fiyatları

Öyküsel Terapi Eğitimi Ücretleri : Kampanya 1199 TL Yerine 899 TL

Ödeme Seçenekleri : Havale / Eft / Atm

Eğitim Başvuru Formu

Bize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. İletişim bilgilerinizi aşağıda ki formdan doldurabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız kısa sürede sizlere dönüş sağlayacaktır.