Otizm Eğitmenlik Eğitimi & Sertifikası

Otizm Eğitmenlik Eğitimi & Sertifikası

Otizm eğitmenlik eğitimi, otizm spektrum bozukluğu olan bireylere özel eğitim sunmak isteyen eğitmenlerin gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış bir eğitim programıdır. Otizm eğitici eğitimi uzaktan online eğitim şeklinde yapılmaktadır. Eğitim sonunda e devletten sorgulanan üniversite onaylı otizm eğitmen eğitimi sertifikası alabilirsiniz.

Otizm Eğitmenlik Eğitimi Nedir?

Otizm eğitmenlik eğitimi, otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan bireylerin eğitimi ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için gerekli olan becerileri öğrenmek isteyenlere yönelik bir eğitim programıdır. Bu program, otizmli bireylerin öğrenme ihtiyaçlarını ve davranışsal özelliklerini anlamak ve bireysel özelliklerine göre özel eğitim programları hazırlamak için gerekli olan bilgi, beceri ve deneyimleri sağlar.

Otizm eğitmenliği eğitimi, otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin öğrenme ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için etkili öğretim stratejilerini kullanmayı öğretir. Program, otizmli bireylerin farklı ihtiyaçlarını anlama, etkili iletişim becerilerini geliştirme, davranış problemlerini yönetme ve uygun öğretim stratejilerini kullanma konularında eğitim verir.

Otizm (Spektrum Bozukluğu) Nedir?

Otizm, genellikle çocukluk döneminde başlayan, sosyal etkileşim, iletişim, tekrarlayan davranışlar ve ilgi alanlarında sınırlılıkların olduğu bir nöro-gelişimsel bozukluktur. Otizm, otizm spektrum bozukluğu (OSB) olarak da bilinir ve her bireyde farklı semptomlarla ortaya çıkabilir.

Otizmli bireyler genellikle diğer insanlarla etkileşim kurmakta zorluk çekerler ve sosyal ipuçlarına doğru şekilde yanıt veremeyebilirler. İletişimde güçlük çekebilirler ve sözel ve sözel olmayan iletişim becerilerinde yetersizlik gösterebilirler. Tekrarlayan hareketler, sınırlı ilgi alanları ve rutinlere takıntılı kalma gibi davranışsal özellikler gösterebilirler.

Otizmin nedenleri tam olarak bilinmemektedir, ancak genetik, çevresel ve beyin gelişimiyle ilgili faktörlerin etkileşimi sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Otizm, birçok faktörün bir araya gelmesiyle ortaya çıkan karmaşık bir bozukluktur. Otizm spektrumunda yer alan bireyler, farklı semptomlar ve seviyelerde farklı zorluklar yaşayabilirler. Erken tanı ve uygun eğitim ve destek ile otizmli bireylerin yaşam kalitesi ve fonksiyonları önemli ölçüde arttırılabilir.

Otizm Eğitmenlik Eğitimi Kimler Alabilir?

Otizm eğitici eğitimi, otizmli bireylerle çalışmak isteyen ve bu alanda kariyer yapmak isteyen öğretmenler, terapistler, özel eğitim öğretmenleri, sınıf öğretmenleri, aileler ve diğer ilgilenenler tarafından alınabilir. Ayrıca otizmli bireylerle çalışan psikologlar, psikolojik danışmanlar, psikiyatristler, fizyoterapistler, hemşireler, sosyal hizmet uzmanları, çocuk gelişimi uzmanları ve diğer sağlık çalışanları da katılabilir.

Otizm Eğitmenlik Eğitimi İçeriği Nasıldır?

 • Otizm Nedir
 • Otizmin Tarihçesi
 • Otizmin Belirtileri Nelerdir
 • Otizmli Çocuklarda Görülen Davranış Problemleri ve Çözümleri Nelerdir
 • Otizmli Çocuklarda İletişim Bozuklukları Otizmli Çocuklarda Problem Çeşitleri
 • Genler ve Çevrenin Otizmli Çocuklara Etkisi Nelerdir
 • Otizmli Çocuklarda Davranış Problemleri Nelerdir
 • Otizmli Çocuklarda Pekiştireç Çeşitleri Nelerdir
 • Otizmli Çocuklarda Davranış Problemleri ve Çözümleri
 • Otizmde Bilimsel Dayanıklı Uygulamalar
 • Otizmli Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklarda İletişim Becerilerini Nasıl Geliştirebiliriz
 • Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklarda Sosyal Etkileşim Problemleri ile Başa Çıkmak İçin Neler Yapmalıyız
 • Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklarda Tarama Tanılama ve Değerlendirme
 • Otizm Tanısı Almış Bir Çocukla Çalışacak Öğretmenin Niteliği Nasıl Olmalıdır

Eğitim Süresi ve Şekli Nasıldır?

Otizm eğitmenlik eğitimi sertifika kursu, internet ortamında uzaktan eğitim yöntemiyle verilmektedir. Eğitime ait videolar ve dokümanlar uzaktan eğitim sistemine yüklenmiş olup, katılımcılar eğitim süresi içerisinde diledikleri gün ve saatlerde sisteme giriş yaparak eğitimlerini tamamlayabilirler.

Eğitim Süresi: 30 Gün / 85 Saatlik Sertifika

Eğitim Şekli: Uzaktan eğitim sistemi ile internet üzerinden video ders (A-Senkron)

Sınav Şekli ve Türü: Uzaktan eğitim sistemiyle, çoktan seçmeli test

Sertifika Sınav Hakkı: 5

Sertifika Sınavı Başarı Puanı: Minimum 50 puan

Belgelendirme: Üniversite onaylı sertifika

Eğitim Hakkında Detaylı Bilgi Nasıl Alabilirim?

Otizm eğitmenlik eğitimi sertifika kursu hakkında detaylı bilgi almak için Whatsapp ve iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz ya da Hemen Bilgi Formunu doldurabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız detaylı bilgilendirme yapmak için en kısa sürede sizlere dönüş sağlayacaklardır. Eğitime katılmak ve otizm eğitmenliği sertifikası almak için sitemizde bulunan kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın