Okul Öncesi Akıl Oyunları Örnekleri

Okul Öncesi Akıl Oyunları Örnekleri

Ülkemizde okul öncesi çocuk gelişimi artık gereken ilgiyi görmeye başladı diyebiliriz. Bir çocuğun hayatını şekillendirecek karakter ve duygusal gelişimi 0-5 yaş arası şekillendiğini artık hepimiz biliyoruz. Bu kritik süreçte çocuğun psikolojisine ve motor gelişimine yönelik oyunlar büyük gelişme gösterdi. Bu anlamda yararlı olacak okul öncesi akıl oyunları örnekleri yazımızda…

OKUL ÖNCESİ AKIL VE ZEKA OYUNLARI NEDİR ?

Günümüzde ülkemizde ve dünyada giderek ivme kazanan okul öncesi oyunlar giderek artıyor ve çeşitleniyor. Ahşap, kağıt, kuş sesleri, gölge yakalama oyunu ve 3 boyutlu oyuncaklar; zeka geliştirmenin yanında çocuğun dış dünyayı algılaması için de gerekli oyunlardan sadece birkaçı. Bu oyunların çocukların el becerileri kazanması, zeka gelişimine olan katkıları ve kullanırken neye dikkat edilmesi gerektiğini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Akıl ve zeka oyunları eğitmen eğitimi sertifika programına katılarak Akıl ve zeka oyunları eğitmeni olabilirsiniz. Eğitim sonunda alınacak akıl ve zeka oyunları sertifikası alınacak programın içeriğine buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

OKUL ÖNCESİ AKIL VE ZEKA OYUNLARI ÖRNEKLERİ

Bu kısımda seçtiğimiz iki oyunu kısaca tarif edelim.

Rubik Zeka Küpü :  Halk arasında sabır küpü diye geçen bu oyun 6 farklı renkten oluşan ve aynı renk küpleri aynı yüzeyde birleştirmeyi gerektiren bir zeka oyunudur. Hemen hatırlatma yara var, bu  oyunu oynayan çocuğu takip edip oyunu kaç saniyede bitirdiğini not etmeniz gerekir. Çünkü sonraki deneme denemelerde bu süreyi kısaltmak için önemlidir. Böylece çocuğun hızlı karar verme mekanizması oldukça gelişme gösterir. Ayrıca çocuğun el-göz koordinasyonu ve e becerileri de kuvvetlenecektir.

Kelime Avı Oyunu :  Okul öncesi çocuklar için zorlayıcı olsa da eğitiminde çok faydalı bir oyun şeklidir. Bu oyun için bir materyale ihtiyaç yoktur. Birkaç kişiyle de oynanabilir. Çocuğa bir ses öbeği verin. Mesela “E” ve “L” harflerini yan yana getirip “EL” sesi. Sonra bir dakikalık süre verin. Acaba, bir dakika içerisinde “EL” ile başlayan kaç kelime bulabilecek? Elma, Elbise, Eldiven gibi. En çok kelimeyi bir dakikalık sürede bulan çocuk, oyunu kazanır. Oyunda birden fazla çocuğun olması oyunu daha eğlenceli ve rekabetli hale getirir. Kelime avı oyunu, çocukların kelime dağarcığını geliştiren harika bir oyundur. Ana okullarında okul öncesi akıl oyunları etkinlik planında yer alan bir oyundur.

Kursevim üniversite işbirliği ile hazırlanan Akıl zeka oyunları eğitmen eğitimi programında bulunan çocuk oyunlarından bazılarına kısaca bir göz atalım.

1-İsim, şekiller ve renkler Oyunu

İşe yaradığı alan: Dikkat, Hafıza ve isimlendirme becerisi

2- Kuş Sesleri Oyunu

İşe yaradığı alan: İşitsel ve görsel hafıza, karar verme

3- Gölge yakalama ve Bulma Oyunu

İşe yaradığı alan: Akıl yürütme, sezme ve dikkat yeteneği

4- Hafıza Kartları Oyunu

İşe yaradığı alan: Görselleştirebilme, görsel zeka, tepki kontrolü

5- Puzzle Oyunu ve Eksik Parçayı Bul Oyunu

İşe yaradığı alan: Görsel ilişkilendirme ve dikkat

6- Silüeti Bul Oyunu

İşe yaradığı alan: Hafıza ve dikkat artırma

Okul öncesi akıl oyunları örnekleri bu kadar sınırlı değil. Akıl ve zeka oyunları eğitmen eğitimi sertifika programında çocukların zihinsel ve zeka gelişimlerine katkı sağlayacak 50 oyun öğretilmektedir.

Üniversite onaylı MEB’de Geçerli Akıl zeka oyunları sertifikası alarak sizlerde akıl ve zeka oyunları eğitmeni olabilirsiniz. Akıl zeka oyunları eğitmen eğitimi sertifika programına başvurmak için buraya tıklayabilirsiniz.