Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Montessori Sınıfı Nedir?

Montessori Sınıfı Nedir?

Montessori sınıfı çocuğun gelişim sürecinde olumlu etkiler oluşturması için eğitim verilen bir sınıftır. Montessori sınıfında çocuk diğer sınıflarda olduğu gibi sabit bir yerde bulunmaz. Bunun yerine sürekli aktif halde hareket eder. Dolayısıyla sürekli bir aktivite söz konusu olduğundan çocuk zihinsel ve bedensel gelişimini tamamlamayı öğrenir. Bu nedenle çocuğun sürekli hareket halinde olması Montessori yaklaşımında iş olarak algılanır. Peki montessori sınıfı nedir?

Montessori okulunda bulunan materyaller çocuğun boyutuna uygun olarak tasarlanmıştır. Sınıfta bulunan eşyaları etkinlik için dilediği şekilde kullanabilir. Dolayısıyla sınıf içinde özgür iradesiyle hareket etmektedir. Aynı zamanda sınıf ortamında yerin sahibi çocuklardır.

Montessori Sınıfı Ne Demek?

Montessori sınıfı nedir? diye sorulduğunda elbette verilecek cevap çocukların hür olarak aktivitelerini sürdürebildikleri ortamdır diyebiliriz. Bu nedenle çocukların özgürce rahat bir ortamda aldıkları beceri ve yetenek geliştirme eğitimi ile yatkınlıkları belirlenir. Böylece özgüvenlerini arttırıcı aktivitelerde bulunarak sorunla başa çıkabilme yeteneğini kazanırlar. Ayrıca materyalleri nasıl kullanacakları ve nasıl değerlendirecekleri konularda tecrübe edinerek yeteneklerini daha çok geliştirme fırsatı yakalanır. Sınıf çocuk için düzenlenmiş iş odasıdır. Çünkü Montessori eğitimine göre sınıfta çocuklar her an bir iş üzeredir. İşlerini en iyi şekilde yapabilmeyi öğrenir. Montessori Sınıfı Nedir

Montessori eğitmenliği sertifika programı eğitim içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Montessori Sınıfı Nasıl Olur?

Montessori sınıfı nasıl olmalı? Montessori sınıfı çocukların rahat hareket ettikleri bir ortamdır. Rehber olan öğretmenler yalnızca çocuk istediğinde yardımcı olur. Çocuk etkinlik boyunca yapmayı planladığı iş için dilediği materyali seçme konusunda özgürdür. Yeteneklerini geliştirmek üzere deneme yanılma yöntemiyle araştırarak, deneyerek, hatalar yaparak ve yaptığı hataları kendi başına düzelterek eksiklerini tamamlamayı öğrenir. Böylece zaman içinde becerileri ve yetenekleri gelişerek daha başarılı birey halini alır.

Montessori Sınıf Materyalleri Nelerdir?

Montessori sınıfı nedir? Montessori sınıfı içinde kullanılan materyallerin tamamı çocuklara göre tasarlanmıştır. Sınıf içinde boyutlarına göre çekmeceler, dolaplar, kıyafet askılıkları ve kıyafetleri kendi başlarına hareket edebilecekleri boyutlarda ve hafifliktedir. Ayrıca sınıf içi rahat ve aydınlık olmalıdır.

Çocuğun planladığı işlerini yapmasını kolaylaştıracak her türlü materyaller eksizsiz olarak tedarik edilir. Sınıf etkinliği için kullanılacak fırçaların sapları ve kapıların boyutu çocuklara özel olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle çocuk sınıfta rahatça hareket edecek eşyaların olması gerekir.

Uzaktan eğitim ile yapılan montessori eğitmenliği sertifika programına katılara üniversite onaylı montessori eğitmenliği sertifikası alabilirsiniz. Eğitime kayıt formunu doldurarak hemen başlayabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın