Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Montessori Okulu Nedir?

Montessori Okulu Nedir?

Montessori okulu denmesinin nedeni adını Maria Montessori’ den almasıdır. Bundan dolayı diğer adı Montessori eğitimi olarak bilinir. Montessori eğitimi çocukları merkez alan pedagojidir. Çocuk eğitiminde geleneksel eğitime alternatif olarak verilmektedir. Aynı zamanda çocukların bireysel olarak aldığı bir eğitim modelidir. Montessori okulu nedir ve temel eğitim ilkesi nedir inceleyelim.

Maria Montessori eğitim programı ile çocuğa özel olarak verilen ve çocuğun becerine yönelik olan eğitim programıdır. Bu nedenle Montessori ilkelerinin kurucusu olan Maria Montessori ‘’Eğitimde yöntem yerine insanın kişiliği göz önünde olmalıdır.’’ düşüncesine sahiptir. Montessori yaklaşımı çocuğun kişiliğine, becerilerine, öğrenme yetisine ve ilgi alanına göre geliştirilmelidir. Dolayısıyla yaş aralıkları birbirinden farklı olan çocuklar bir araya gelerek birbirinden öğrenir. Böylece çocukların birlikte aldıkları eğitimi ile birbirinden öğrenme düşüncesine sahip bir pedagojidir. Montessori Okulu Nedir?

Montessori Eğitimi Ne Demek?

Montessori eğitimi, çocuk merkezli eğitim modelidir. Çocukların yaş gruplarına bakmadan birbirinden öğrenmelerine yönelik eğitim şeklidir. Montessori yaklaşımında bu yönteme birbirinden öğrenme anlamına gelen ‘’peer learning’’ adı verilir. Özellikle çocuğun becerisine ve yeteneğine ilgi alanlarına yönelik verilen eğitim metodudur. Montessori Okulu Nedir?

Çocuğun yeteneğine göre seçtiği alanda eğitimler verilir. Ayrıca verilen eğitim esnasında materyaller ve estetik görüntüsü olan derli toplu bir çevrede aktivitelere devam edilir.

Montessori Okulu Nasıl Olur?

Montessori okulu, çocukların eğitim verileceği sınıflarda yaş aralıklarına göre ihtiyaç duyulan eşyalar ve araç gereçler yerleştirir. Maria Montessori ’ye göre bu şekilde çocuğa verilen eğitimin ilerde alacağı derslerde çok daha başarı sağlayacağını savunmaktadır. Dolayısıyla çocukların okul eğitimi dönemlerinde matematik, müzik, dil, sosyal bilgiler ve bilim alanında çok daha derin öğrenmeye vesile olacağını düşünmektedir.

Montessori okulu nedir? inceleyelim. Montessori ilkelerinin verileceği sınıf içerisinde çocuk gelişimini destekleyecek materyaller yine çocuğun ilgi ve alanlarına yönelik olarak yerleştirilir. Dolayısıyla çocukların her biri kendi seçtikleri ilgi ve alanlarına giren materyalleri kullanır. Böylece bu materyaller sayesinde çocuğun öğrenme ve merakını gidermeye yönelik bir ortam oluşturulur.

Montessori yaklaşımı bebeklik döneminden itibaren ortaokul dönemlerine kadar verilebilen bir eğitim metodudur. Böylece çocuklar her yaş gruplarına göre kendi ilgilerine ve yönelişlerine göre materyalleri seçerek becerilerini oyun eşliğinde geliştirirler.

Montessori Eğitmenliği Sertifika Programına katılarak Montessori Eğitmeni olabilirsiniz. Kayıt formunu doldurarak hemen eğitimlere başlayabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için whatsapp ve iletişim bilgilerimizden eğitim danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın