Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Montessori Metodu Nedir? Nasıl Uygulanır?

Montessori Metodu Nedir? Nasıl Uygulanır?

Montessori metodu, Maria Montessori tarafından geliştirilen çocukların bireysel öğrenme becerisini geliştirmek üzere verilen eğitim metodudur. Bu eğitim metodu ile çocukların yaş aralığına bakılmadan bir sınıfa yerleştirilen materyaller ile yaş aralığı farklı çocukların birbirlerinden öğrenerek becerilerini geliştirmeyi hedefleyen bir yöntemdir. Böylece çocuğun okul dönemlerinde ve yaşamları boyunca sistemli ve programlı bir hayat sürme becerisine sahip olmaktadır. Ayrıca çocukların sorunla başa çıkma becerisi kazandırarak özgüvenlerini geliştirmesine yardımcı olmaktadır.

Montessori Metodu Ne İşe Yarar?

Montessori metodu okulda ve ev ortamında uygulanabilen oldukça geniş kapsamlı bir eğitim yöntemidir. Dolayısıyla Montessori eğitimini ailelerin bilmesi önemlidir. Montessori yönteminde eğitmenler tek bir sınıf içinde kalmadan etkinlik süreci boyunca sınıfları gezerek kontrol eder. Aynı zamanda eğitimin olduğu sınıf içinde çocukların rahatça dolaşmasına izin verilir.

Montessori Metoduyla Çocuk Nasıl Öğrenir?

Montessori yöntemi ile çocuklar bütünsel öğrenme alanında geliştirilir. Çocukların eğitiminde temel alınan faktör bütünsel olmayı bireysel olmayı ve bağımsız olmayı öğretir. Çocuğun temelinde olan düşünce yapısını ruh beden ve zihinle bir olduğunda etkili olmaktadır. Dolayısıyla bu faktörler çocuğun kalbinde zihninde ve bedeninde aynı anda uygulandığında çocuğun gelişebileceğidir.

Montessori Metodu Kaç Yaşından İtibaren Uygulanabilir?

‘’Montessori metodu kaç yaşından itibaren uygulanabilir?’’ sorusuna cevap arandığında bilinmesi gereken konu şu şekildedir. Montessori metodu bebeklik döneminde başlayan bir eğitim metodu olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla bebeklere aileleri tarafından verilmektedir. Aynı zamanda iki yaşından itibaren Montessori metoduna düzenli olarak başlanabilir. Okul eğitimlerine başlamak için çocuğun üç yaşında başlanır. Montessori yaklaşımı okullarda ana sınıflarından itibaren verilmektedir.

Montessori Uygulama Alanları ve Araçları Nelerdir?

Montessori metodu uygulama alanları ve araçları dil uygulamalı, matematik alanında uygulamalar, günlük yaşamda uygulamalar ve duyusal uygulamalar olarak faaliyete geçirilir. Bu nedenle duyusal uygulamalarda çocuk dokunarak gözlemleyerek yeteneklerini geliştirir. Dolayısıyla bütün duyu organlarıyla hissederek öğrenmesi çocuğun duyusal becerisini pekiştirmektedir. Dil uygulaması ile çocuk dil becerisini geliştirir, okuduğunu anlamaya başlar ve ifadelerini daha rahat gösterebilir.

Günlük yaşamda uygulamalar çocuğun günlük yaşantısında kullandığı araç gereçleri kullanarak zihinsel gelişimini destekler. Böylece gözlemleme koordinasyon becerisi gelişir. Montessori metodu ile matematik alanında uygulamalarda çocuk matematiği araç gereçlerle uyun oynayarak öğrenir. Dolayısıyla kullandığı her araç çocuğun bütünsel gelişimi için önemlidir.

Montessori Eğitmeni olmak ister misiniz. Montessori eğitmenliği sertifika programına hemen katılarak devlet üniversitesi onaylı montessori eğitmenlik sertifikası alabilirsiniz. Eğitimler uzaktan online eğitim şeklinde yapılmaktadır. Eğitim programına kayıt formunu doldurarak hemen başlayabilirsiniz. Eğitim hakkında bilgi almak için whatsapp ve iletişim bilgilerimizden eğitim danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın