Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Montessori Materyalleri ve Etkinlikleri Nelerdir?

Montessori Materyalleri ve Etkinlikleri Nelerdir?

Montessori materyalleri 6 gruba ayrılmaktadır. Bu materyaller dil materyalleri, duyu materyalleri, günlük yaşam materyalleri, donanım materyaller, kozmik materyaller ve matematik materyalleridir. Bu materyaller montessori eğitiminde oldukça önemlidir. Çünkü çocukların duyusal zekalarının gelişmesini sağlar ve odaklanmasını destekler.

Matematik materyalleri çocuğun yaşamdan ders olarak eğitim almasından farklı olarak hayatını kolaylaştırıcı bir etki sağlar. Günlük yaşama etkinlikleri ile çocuğun hayatını kolaylaştırmak hedeflenir. Böylece çevresine karşı ve kültürel toplumun özelliklerine konsantre olması sağlanır.

Dil etkinlikleri çocuğun çevresine karşı uyum sağlayabilmesini hedeflemektedir. Montessori materyalleri çocukların kelime dağarcığını güçlendirerek, dil becerilerini güçlendirmektedir. Donanım materyalleri ile çocuğun çevresindeki donanımları kontrollü olarak kullanma becerisini geliştirmektedir. Kozmik materyaller çocuğun çevresinin tüm dünyayı tanımasının amaçlamaktadır. Dolayısıyla çocuk için çevre faktörünün kavraması adına oldukça önemlidir.

Montessori Materyalleri ve Etkinliklerinin Çocuğa Faydaları Nelerdir?

Montessori etkinlikleri, çocuk çocukların gelişim süreçlerinde çok önemlidir. Montessori materyalleri kullanarak yapılan etkinliklerle çocukların zihinsel ve duyusal anlamda gelişmesi hedeflenir. Ayrıca çocuk yeteneklerini kontrol etmeyi ve zamanla stresle başa çıkmanın yollarını öğrenecektir. Sosyal aktiviteler konusunda daha başarılı olacaktır. Böylece yaşamı boyunca yeteneklerini doğru şekilde kullanmayı öğrenecektir. Aynı zamanda psikolojik yönden ve zihinsel yönden gelişimini tamamlayarak kendisine ve çevresine daha faydalı birey olacaktır.

Montessori Çocuk Odası Nasıl Kurulur?

Montessori materyalleri ile montessori etkinlikleri düzenlemek üzere çocuk odası kurmak için izlenmesi gereken yöntem şunlardır. Montessori çocuk odası kurulumunda çocuğun odası sade olmalı, erişebilir olmalı ve çocuğun becerilerine yatkınlığına uygun olmalıdır. Bu faktörlere dikkat edildiği vakit çocuk daha başarılı olacak ve gelişimi doğru şekilde tamamlanacaktır. Çocuğun odasına konulacak materyaller çocuğun erişebileceği şekilde düzenlenmelidir. Dolayısıyla yatağı, kullanacağı eşyaları veya oyuncaklarına erişebilmesi eğitim süreci için oldukça önemlidir.

Montessori materyalleri düzenlenirken çocuğun odasına yerleştirilecek materyaller oldukça sade olması gerekir. Karmaşadan uzak ve sadeliğe önem verilmiş bir oda çocuğun gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Çocuğun becerilerine yatkın olarak yerleştirilen etkinlik materyalleri ile çocuğun yetenekleri geliştirmek adına önemlidir. Çocuğun becerilerini kontrol etmesini öğrenmesi ve zihinsel olgunluğa ulaşması için becerilerine yatkın olduğu materyaller yerleştirilmesi gerekir.

Montessori eğitmenliği sertifika programına katılarak montessori eğitmeni olabilirsiniz. Uzaktan eğitim şeklinde yapılan programa internetin olduğu her yerden katılım sağlayabilirsiniz. Eğitime kayıt formunu doldurarak hemen başlayabilirsiniz. Whatsapp ve iletişim bilgilerimizden eğitim danışmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın