Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Montessori Eğitimi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Montessori Eğitimi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Montessori eğitimi, çocukların beceri ve yeteneklerine göre verilen kişisel gelişim eğitimidir. Her yaş grubundan toplanarak bir araya gelen çocukların ilgi alanlarına ve yeteneklerine göre materyaller kullanılarak verilen eğitim türüdür. Böylece çocuğun okul hayatında daha derin öğrenme becerisine sahip olması sağlanır. Ayrıca zihinsel ve psikolojik yönden olumlu şekilde gelişmesine destek verilmektedir. Montessori metodu Maria Montessori tarafından geliştirilmiş ve çocukların bireysel eğitimine yöneliktir. Montessori eğitimi nedir, nasıl uygulanır? inceleyelim.

Montessori Eğitimi Ne Demek?

‘’Montessori eğitimi, normal eğitimlerin aksine alışık olmadığınız bir eğitim metodu olarak uygulanmaktadır. Maria Montessori yaklaşımını geliştirerek çocukların öğrenme kabiliyetlerine göre yöntem izleyerek ilgi duydukları alanlara yoğunlaştırmış ve başarılı olmuştur. Böylece çocukların daha fazla öğrenmelerini sağlayan yöntemi kurarak gelecekte daha başarılı olmalarını sağlamıştır. Montessori eğitimi nedir? Montessori metodu, çocuk becerilerine ve yeteneklerine odaklanmaktadır.

Montessori Eğitiminin Amacı Nedir?

Montessori eğitimi çocukların becerilerine odaklanan bir yaklaşıma sahiptir. Çocukların kişiliklerine uygun eğitim metodu izlenir ve çocukların yatkın olduğu eğitimi alması sağlanır. Montessori yaklaşımını benzersiz yapan çocukları kişisel olarak değerlendirmek ve yeteneğine odaklanmaktır. Çocukların gelecek hayatlarında ve okul hayatları boyunca başarılı olmaları için yol gösterici olan bir yöntemdir.

Montessori Metodu Nasıl Uygulanır?

Montessori eğitimi nedir, nasıl uygulanır? Çocukların gün içinde yaptığı çeşitli aktivitelerle becerilerinin gelişmesi sağlanır. Çocuğun nelerden hoşlanmadığı ya da sevdiği konular hakkında bilgi edinilir. Gün etkinliklerine başlamadan önce denge yürüyüşleri yaparak konsantre olmaları sağlanır. Öğretmenler tek sınıfta durarak eğitim vermez. Farklı bir yöntem izleyerek sınıftan sınıfa dolaşarak eğitim metodunu uygular.

Sınıf derecelendirmelerinde geleneksel olmayan bir yaklaşım yer alır. Öğrenciye ve çocuğa odaklanılır ve bütün olarak ele alınır. Fiziksel gelişim, sosyal ve duyusal gelişimleri hep birlikte alınır.

Montessori Eğitimi Çocuğa Ne Kazandırır?

Montessori eğitimi nedir? Çocuğa ne kazandırır? Montessori eğitimi alan çocuklarda konsantre sorunu ortadan kalkar. Duygularını kontrol etmeyi ve nasıl ifade edeceklerini öğrenirler. İçselleşme konusunda beceri sahibi olurlar ve sosyalleşme konusuna daha yatkın olurlar. Kendilerine ve diğerlerine karşı saygılı olmayı öğrenirler. Çevre düzenini öğrenirler ve özgüvenlerini geliştirerek daha bağımsız olarak işlerini yapmayı öğrenirler. Sorunla karşılaştıkları zaman sorunu çözmeye odaklanarak sorunla başa çıkmayı öğrenirler.

Montessori Eğitmeni olmak ister misiniz. Montessori Eğitmenliği sertifika programını en kapsamlı şekilde kaliteli ve güvenilir bir şekilde almak ve eğitim içeriğini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. Eğitime Kayıt formunu doldurarak hemen katılım sağlayabilirsiniz. Eğitim hakkında detaylı bilgi almak için whatsapp ve iletişim bilgilerinden eğitim danışmanlarına ulaşabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın