Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Masal ve Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi

Masal ve Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi

Masal ve hikaye anlatıcılığı eğitimi son yılların en gözde mesleklerinden birisi halini almıştır. Hikaye anlatıcılığı eskilerden beri vardır. Fakat günümüzde meslek edinilerek çocuk psikolojisine faydalı olmanın öncüsü Judith Malika Liberman’dır. Judith Malika Liberman, ülkemizi masal toprağı olarak ele almaktadır. Böylece üniversite eğitimlerinde masal anlatıcılığı alanında dersler vererek bu eğitimin temelini atmıştır.

Masal ve hikaye anlatıcılığı eğitiminin temel amacı çocuklara sevgi ve saygıyı aşılayarak onların sorunlarına faydalı olmayı hedeflemektedir. Bu alanda çalışmalarını yürüterek günümüzdeki son halini almasına neden olmuştur. Bu eğitimin amacı masal ve hikaye anlatıcılığı yapan uzman eğitimciler kazandırmaktır. Böylece çocukların büyüme aşamasında sorunlarıyla başa çıkmalarına yardımcı olacak eğitimciler yetiştirilir. Eğitim sonrası uzman eğitimciler olarak görev alan kişiler çocukların algısını daha ileri taşımaktadır.

Masal ve Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi Nedir?

Masal ve hikaye anlatıcılığı eğitimi, çocuklarla bağ kurmak ve onları yaşadıkları dünya ile ilgili bilgiler vermek anlamına gelir. Masal ve hikaye anlatıcılığı eğitimini veren uzmanlar eşliğinde çocuk hayal kurarak gerçek hayattaki olaylarla ilişkilendirir. Böylece geleceğini daha kaliteli şekilde inşa etmeyi öğrenir. Çocukların hayal dünyasında gelişen olayları kavramasına yardımcı olur ve sevgi saygıyı öğrenerek kendine karşı özgüven sahibi bireyler olması sağlanır.

Masal ve Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi Ne İşe Yarar?

Masal ve hikaye anlatıcılığı sertifikası alanlar, kreşlerde ve özel okullarda istihdam edilmektedir. Aynı zamanda ana okullarda ve ilk okullarda masal ve hikaye anlatıcılığı olarak çalışabilmektedir. Kreşlerde çocukları uyku öncesi ya da uyku sonrası eğitim için masal ve hikaye anlatıcılığı yapabilirsiniz.

Masal anlatıcılığı eğitimi eski çağlardan bu yana var olan mesleklerden birisidir. Günümüzde ise teknolojinin artmasıyla unutulmaya yüz tutmuş bir eğitim yeniden canlandırılmıştır. Çünkü masal ve hikaye anlatıcılığı eğitimini alan kişiler, çocukların iç dünyasında terapötik bir baş oluşturması sebebiyle tercih edilmektedir. Dolayısıyla masal ve hikaye anlatıcılığı eğitimini alan kişilerin, çocukların kişisel gelişimi için psikolojik teknik uygulanmaktadır. Böylece çocuk dünyasında oluşan travma sorunlarının özüne inerek aşması için masalsı yöntemler sunar. Çocuk hayal dünyasında canlandırdığı olayları yaşantısına geçirir.

Kimler Masal ve Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi Alabilir?

Masal ve hikaye anlatıcılığı eğitimi almak için belirli bir kriter aranmamaktadır. Anneler ve babalar rahatlıkla masal ve hikaye anlatıcılığı eğitimini alarak, çocuklarının gelişime faydalı olabilir. Masal ve hikaye anlatıcılığını meslek olarak yapmak isteyen herkes bu eğitim sertifikasını alabilir. Özellikle tercih eden kişilerin hemşireler ve sağlık uzmanları, ana sınıf öğretmenleri, oyun ablaları, kreşler çalışanları, eğitim koçları, danışmanlık bürolarında çalışanlar bu eğitimi alabilir. Ayrıca ilk okul öğretmenleri masal anlatıcılığı eğitimini alarak öğrencilerine verecekleri derslerde masal ve hikaye anlatıcılığı ile eğitimlerine devam edebilir. Bunun dışında özel okullarda ve özel eğitim merkezlerinde masal anlatıcılığı mesleğini yapmak üzere bu eğitimi alabilirsiniz.

Eğitim Programı Kazanımları Nelerdir?

Masal ve hikaye anlatıcılığı eğitimi ile çocukların psikolojik sorunlarına bilimsel yaklaşımlar sunabilirsiniz. Böylece atlamadıkları sorunlara karşı masal anlatarak terapötik yaklaşımla aşmasını sağlayabilirsiniz. Masal ve hikaye anlatıcılığı kursu alan kişiler çocukların eğlenerek güzel vakit geçirmesinin yanı sıra gelişimlerine katkı sağlayan bir eğitim metodudur. Bunun dışında masal ve hikaye anlatıcılığı eğitiminin sonunda sertifikasını alan kişiler, çocukların yaş ortalamasına göre masal seçimi yapar ve onlara hikaye tadında hayal dünyasıyla psikolojilerini düzenlemeye yardımcı olur. Masalı çocukların eğitimi için bir araç olarak görmektedir. Beden dilini ve ses tonunu kullanmayı öğrenir.

Hikaye ve Masal Anlatıcılığı Sertifika Programı içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın