Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Hijyen Eğitimi & Sertifikası

Hijyen Eğitimi & Sertifikası

Hijyen eğitimi, bireylerin kişisel hijyen, gıda güvenliği, temizlik ve enfeksiyon kontrolü konularında bilinçlenmesini sağlayan bir eğitimdir. Hijyen eğitimi kursu uzaktan eğitim şeklinde yapılmaktadır. Eğitim sonunda e devletten sorgulanan üniversite onaylı hijyen eğitimi sertifikası alınmaktadır.

Hijyen Eğitimi Nedir?

Hijyen eğitimi, kişisel hijyen, gıda güvenliği, temizlik ve enfeksiyon kontrolü gibi konuları kapsayan bir eğitimdir. Hijyen eğitimi, insanların sağlıklı yaşamaları için temel bilgileri öğrenmelerine yardımcı olur ve enfeksiyon risklerini azaltır.

Hijyen kursu, özellikle gıda üretimi, sağlık hizmetleri, çocuk bakımı ve benzeri alanlarda çalışan kişiler için son derece önemlidir. Bu eğitimler, insanların temizlik, el yıkama, sterilizasyon ve dezenfeksiyon gibi hijyenik uygulamaları doğru bir şekilde yapmalarını öğretir. Bu sayede hastalıkların ve enfeksiyonların yayılmasını önleyerek sağlıklı bir yaşam sürdürülmesine katkıda bulunur.

Hijyen eğitimi, bireylerin sağlığını korumak için temel önlemler almayı öğrenmelerine yardımcı olur ve hastalıkların yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Bu eğitim, özellikle gıda işletmelerinde çalışanlar, sağlık sektöründe çalışanlar, eğitim kurumları, oteller ve restoranlar gibi kamu kurumları ve özel sektörlerde çalışanlar için son derece önemlidir.

Hijyen Yönetmeliği Neleri Kapsar?

Hijyen belgesi Yönetmeliğine göre, özellikle gıda üretimi ve satışı yapılan iş yerlerinde, eğitim kurumlarında hijyen eğitimini almayan kişilerin çalışması kesinlikle yasaktır. Bu kapsam, sürekli olarak genişletilmeye devam etmektedir.
Hijyen Eğitiminin Yönetmeliği; Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanarak 5 TEMMUZ 2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Hijyen belgesi alması uygun görülen iş kolları şu şekildedir:

 • Gıda üretim ve perakende iş yerleri
 • İnsani tüketim amaçlı sular ve doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri
 • Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan iş yerleri
 • Masaj ve güzellik salonları ve benzeri iş yerleri
 • Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi iş yerleri

Hijyen Eğitimi Kimler Alabilir?

Hijyen eğitimi, her yaşta insanın alabileceği bir eğitimdir. İster evde ister okulda ister işyerinde olsun herkesin bu eğitimi almaya ihtiyacı vardır. Özellikle gıda sektöründe çalışanlar, sağlık sektöründe çalışanlar, okul ve kreşlerde çalışanlar, aynı zamanda toplu yaşama alanlarında yaşayanlar gibi risk altında olan gruplar için hijyen oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra, kişisel hijyen ve enfeksiyon kontrolü konularına ilgi duyan herkes, hijyen belgesi alabilir. Hijyen eğitimi, sağlıklı bir yaşam sürdürmek için gereken bilgi ve becerileri öğrettiği için herkes için faydalıdır.

Eğitim İçeriği Nasıldır?

 • Hijyen Eğitimine İlişkin Yasal Durum
 • İş yeri sahiplerine ve işletenlerine yönelik yasal durum
 • Çalışanlara yönelik yasal durum
 • Gıda Ve Su Sektöründe Bulaşıcı Hastalıklar
 • Mikrobiyoloji
 • Bulaşma yolları
 • Enfeksiyon zinciri
 • Sık görülen hastalıklar
 • Gıda ve Su Sektöründe Bulaşıcı Hastalıklara Yönelik Koruyucu Yaklaşımlar
 • Ağız yolu ile bulaşan hastalıklarda koruyucu yaklaşımlar
 • Temasla bulaşan hastalıklarda koruyucu yaklaşımlar
 • Hava yoluyla bulaşan hastalıklarda koruyucu yaklaşımlar

Eğitim Süresi ve Şekli Nasıldır?

Hijyen eğitimi sertifika kursu, internet ortamında uzaktan eğitim yöntemiyle verilmektedir. Eğitime ait videolar ve dokümanlar uzaktan eğitim sistemine yüklenmiş olup, katılımcılar eğitim süresi içerisinde diledikleri gün ve saatlerde sisteme giriş yaparak eğitimlerini tamamlayabilirler.
Eğitim Süresi: 30 Gün / 100 Saatlik Sertifika
Eğitim Şekli: Uzaktan eğitim sistemi ile internet üzerinden video ders (A-Senkron)
Sınav Şekli ve Türü: Uzaktan eğitim sistemiyle, çoktan seçmeli test
Sertifika Sınav Hakkı: 5
Sertifika Sınavı Başarı Puanı: Minimum 50 puan
Belgelendirme: Üniversite onaylı sertifika

Eğitim Hakkında Detaylı Bilgi Nasıl Alabilirim?

Hijyen eğitimi sertifika kursu hakkında detaylı bilgi almak için Whatsapp ve iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz ya da hemen bilgi al formunu doldurabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız detaylı bilgilendirme yapmak için en kısa sürede sizlere dönüş sağlayacaklardır. Eğitime katılmak ve hijyen sertifikası almak için sitemizde bulunan kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın