Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Hasta ve Yaşlı Bakımı Sertifika Programı

Hasta ve Yaşlı Bakımı Sertifika Programı

Hasta ve yaşlı bakımı sertifika programı, üniversiteler işbirliği ile uzaktan eğitim şeklinde yapılan eğitim programıdır. Hasta bakımı ve yaşlı bakımı alanında çalışmakta olanlar ve çalışmak isteyenler için zorunlu tutulan bir eğitim programıdır. Hasta ve yaşlı bakımı kursu sonunda alınacak e devlette sorgulanabilen üniversite onaylı hasta ve yaşlı bakım sertifikası ile hastane, huzur evi, bakım evi, rehabilitasyon merkezi ve evlerde hasta bakıcısı ve yaşlı bakıcısı olarak çalışabilirsiniz. Hasta ve yaşlı bakım uzmanlık sertifika programı sonunda alınan yaşlı bakım sertifikası 560 saatlik olmaktadır.

Hasta ve Yaşlı Bakımı Kursu Sertifika Eğitimi Nedir?

Hasta ve yaşlı bakım sertifika programı, Hasta ve yaşlı hizmetleri alanı altında yer alan dalların yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Engelli bakım sertifikasıHasta bakıcı sertifikası, Yaşlı bakım sertifikası, hasta bakımı, hasta bakıcısı ve yaşlı bakımı alanında çalışmaya devam edilebilmesi için veya bu alanda işe başlayacak olan adayların çalışabilmeleri için almaları zorunlu tutulan bir eğitim programıdır. 

Hasta ve yaşlı refakatçisi, bugün en çok aranılan mesleklerin başında gelmektedir. “Sertifikalı” elemanlar kurumlar tarafından tercih edilmekte ve hemen istihdam edilmektedir. Ayrıca bu elemanlar bakıma ihtiyacı olan yaşlı ve hastalara evlerinde de refakatçi hizmeti verebilmektedirler.

Hasta ve Yaşlı Bakımı Kursuna Kimler Katılabilir ?

Hasta ve yaşlı bakım sertifikasını kimler alabilir? Eğitime katılabilmek için ön koşul bulunmamaktadır. Türkiye ve dünyanın her yerinden dileyen herkes eğitime başvurabilir ve sertifika sahibi olabilir.

Hasta ve Yaşlı Bakımı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Engelli bakım sertifikası , Hasta ve yaşlı bakım sertifikası alanlar, hasta ve yaşlı bakımı uzmanı mesleğin yeterliklerini sağlayarak ;

– Hastanelerde,

– Huzur evlerinde,

– Bakım evlerinde,

– Evde Hasta Bakıcılığı,

– Yaşlı Bakım Evlerinde,

– Geronto-psikiyatri kliniklerinde,

– Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde,

– Özel bakım elemanı sağlayan istihdam firmalarında, çalışma İmkanları sunulmaktadır.

Hasta ve Yaşlı Bakımı Nedir?

Hasta bakımı elemanı, hasta bakımı elemanının sahip olması gereken iletişim, temel sağlık ve hasta bakım hizmetleri ile ilgili yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Bu eğitimi alanlar bilim ve teknolojinin tüm verilerinden yararlanarak, ev ve kurumlarda kendi sorumluluklarının bilinci altında; hasta kişilerin bakım ve danışmanlığı, vücut temizliği, sağlık personeli tarafından önerilen ilaçların kullanılması ve tespit edilen nefes, hareket çalışmaları, beslenmeleri, hasta kişilerin kişisel ve sosyal sorunlarının çözümünde yardımcı olan, alanıyla ilgili araç ve gereçleri yerinde ve zamanında kullanabilen elemandır.

Yaşlı bakım elemanı, yaşlı bakımı elemanının sahip olması gereken iletişim, temel sağlık, vücut mekaniği ve yaşlının bakımı ile ilgili yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Bu eğitimi alanlar bilim ve teknolojinin tüm verilerinden yararlanarak, ev ve kurumlarda kendi sorumluluklarının bilinci altında; yaşlı kişilerin bakım ve danışmanlığı, vücut temizliği, sağlık personeli tarafından önerilen ilaçların kullanılması ve tespit edilen nefes, hareket çalışmaları, beslenmeleri, yaşlı kişilerin kişisel ve sosyal sorunlarının çözümünde yardımcı olan, alanıyla ilgili araç ve gereçleri yerinde ve zamanında kullanabilme becerisine sahip nitelikte kişiler olarak mezun olurlar.

Hasta ve Yaşlı Bakımı Eğitim İçeriği Nasıldır

– Kişisel Bakım
– Yaşlılık
– Yaşlılık Hastalıkları (Alzheimer, Parkinson, Basınç yarası, Demans)
– Yaşlılıkta Sık Görülen Kas-İskelet Sistemi Hastalıkları
– Yaşlı Bakım Hizmetlerinde İletişim
– İlaçları Takip Etme
– Pozisyon Verme ve Kaldırma
– Günlük Bakım
– Banyo
– Ağır Hastalık ve Vefat Durumu
– Yaşlı Beslenmesi ve Yaşlıya Yemek Yedirme
– Hasta Bakım Hizmetleri
– Hastalık Çeşitleri
– Sağlığını Koruma
– Hastalıklardan Korunma
– Hasta Bakım Hizmetlerinde İletişim
– Hastalıklara Göre Beslenme

İlk Yardım

– Temel ilkyardım bilgisi
– Hasta / yaralı / olay yeri  değerlendirme
– Temel yaşam desteği
– Kanamalar
– Yaralanmalar
– Isı dengesi bozuklukları
– Kırıklar Hasta ve Yaşlı Bakımı
– Zehirlenmeler
– Diğer acil durumlar
– Taşımalar

Anatomi ve Fizyoloji

– Vücudun temel yapısı
– Hareket sistemi
– Sinir sistemi
– Endokrin sistem
– Vücut sıvıları, elektrolitleri ve kan
– Dolaşım sistemi
– Solunum sistemi
– Sindirim sistemi
– Boşaltım sistemi
– Üreme sistemi

Uzaktan Eğitim Sistemi Kullanımı ve Sertifika Alımı Nasıldır?

– Kesin kayıt işlemlerini tamamlayan kursiyerlerimize kullanıcı adı ve şifreleri sms ve e-posta yoluyla gönderilecektir.
– Kullanıcı adı ve şifre ile uzaktan eğitim sistemine giriş yapılır.
– Eğitim Videoları, ders dokümanları ve sınavınız sistemde karşınıza yüklü halde gelir.
– Eğitim süresi boyunca dilediğiniz saatte giriş yapıp dersleri izleye bilirsiniz.
– Eğitim süresi dolmadan en geç 1 gün önce online sınavınızı gerçekleştirip eğitiminizi tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Eğitim Süresi ve Şekli Nasıldır?

Üniversiteler işbirliği ile hazırlanan hasta ve yaşlı bakımı uzmanlık kursu, video A senkron teknolojisi ile anlaşmalı üniversitenin gözetimiyle gerçekleşmektedir. Üniversitenin iştirakiyle gerçekleşen eğitim sonunda anlaşmalı üniversite tarafından Hasta ve yaşlı bakım sertifikası verilmektedir. Hasta ve yaşlı bakımı sertifika programı, internet ortamında Video A Senkron teknolojisi ile anlaşmalı üniversiteler tarafından sağlanmaktadır.

Eğitim Süresi: 560 Saatlik Sertifika

Eğitim Şekli: Uzaktan eğitim sistemi ile internet üzerinden video ders (A-Senkron)

Sınav Şekli ve Türü: Uzaktan eğitim sistemiyle, çoktan seçmeli test

Sertifika Sınav Hakkı: 5

Sertifika Sınavı Başarı Puanı: Minimum 50 puan

Belgelendirme: Üniversite onaylı sertifika

Eğitim Hakkında Detaylı Bilgi Nasıl Alabilirim?

Hasta ve yaşlı bakımı kursu sertifika eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için Whatsapp ve iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz ya da Hemen Bilgi Formunu doldurabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız detaylı bilgilendirme yapmak için en kısa sürede sizlere dönüş sağlayacaklardır. Eğitime katılmak ve sertifika almak için sitemizde bulunan kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın