Kursevim

Hasta ve Yaşlı Bakımı Sertifikası Nasıl Alınır ?

Hasta ve Yaşlı Bakımı Sertifikası Nasıl Alınır ?

Hasta ve Yaşlı Bakımı Sertifikası Nasıl Alınır ?

Hastanelerde, huzur evlerinde yaşlı bakım merkezlerinde ve yaşlı bakımı hizmetlerinde hasta ve yaşlı bakımı elemanı olarak çalışmak isteyenlerin hasta ve yaşlı bakımı sertifikası olması gerekiyor.  Hasta ve yaşlı  bakımı sertifikası olmayanların  bu işleri yapabilmesi için en kısa sürede bu sertifikaya sahip olmaları gerekiyor. Hasta ve yaşlı bakımı sertifikası nasıl alınır ? ve bu sertifikayı kimler alabilir ? detaylı olarak anlatalım.

Sanayileşme ve çekirdek aile yapısının yaygınlaşması ile birlikte yaşlıların yalnızlığa itildi. Yaşlıların ve hastaların bakımlarının zamanında ve düzenli yapılması bunun için de kalifiye eleman bulunması bir zaruret haline geldi.  Hasat ve yaşlılar ihtiyaçlarını ve bakımlarını yapabilecek eğitimli hasta ve yaşlı bakımı elemanlarına ihtiyaç duyulmaya başlandı. Bu amaçla açılan huzur evleri ve yaşlı bakımı merkezleri sayısı hızla artmaya başladı.

Hasta ve yaşlı bakımı sertifikası almak için açılan hasta ve yaşlı bakımı kurslarına gidilmesi gerekiyor. Hasta ve yaşlı bakımı kursu uzaktan eğitim şeklinde yapılabildiği gibi örgün eğitim olarak da yapılmaktadır. Bu eğitimlere katılıp başarı ile tamamlandıktan sonra sertifika alınabilmektedir.

Hasta ve yaşlı bakımı kurslarına katılarak 

– Evde- kurumda yaşayan yaşlı ve hastanın fiziksel psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarıyla ilgili bilgiler öğrenebilirsiniz.

– Hasta ve yaşlılara, özellikle engellilere rehberlik yapabilmelerini ve iyi iletişim kurabilmelerini sağlayabilirsiniz.

– Bu alanda profesyonel bilgi, beceri ve davranışlar kazanabilirsiniz.

Ayrıca hasta ve yaşlı bakımı eğitimlerinde ;

– Yaşlılığın tanımı yapılır ve özellikleri tanıtılır.

– Yaşlıların topluma ve ortama rehabilitasyonu ve ihtiyaçları anlatılır.

– Hasta, engelli ve yaşlıların günlük bakımı, gereksinimleri ve hijyen kuralları, hasta ünitesi ve hasta yatağı ile ilgili uygulamalar pratik olarak gösterilir.

– Yatak yarası tedavisi ve korunma yolları, sürgü, derece, nabız ve solunum, hastayı rahatlatma teknikleri uygulamalı olarak öğretilir. – Kullanılan araçlar, hasta ve yaşlılarda beslenme, pansumanlar, kanamalar ve ilk yardım, suni teneffüs ve kalp masajı gibi çeşitli dersler gösterilir.

Hasta ve Yaşlı Bakım Kursuna Kimler Katılabilir ?

Hasta ve yaşlı bakımı sertifikası almak için herhangi bir ön şart bulunmamaktadır. Meslek edinmek isteyenler, belgesi olmadan bu alanda çalışan kişiler, kendi yakınlarına bakım yapmak isteyen kişiler ve ilgi duyan herkes katılabilir.

Hasta ve Yaşlı Bakımı Sertifikasını Nasıl Alabilirim ?

Hasta ve yaşlı bakımı sertifikası nasıl alınır ? Kursevim – Üniversite iş birliği yapılan hasta ve yaşlı bakımı kursuna katılabilir ve sertifikanızı alabilirsiniz. Hasta kabul kursu uzaktan eğitim şeklinde yapılmak olup Türkiye’nin her yerinden katılım sağlayabilirsiniz. Kursu başarı ile tamamlayan bireyler eğitim sonunda ıslak imza ve mühürlü üniversite onaylı sertifika almaktadırlar. Uzaktan Eğitim İle Katılabileceğiniz Üniversite Onaylı Hasta ve Yaşlı Bakımı Sertifika Programına Başvurmak İçin Tıklayınız