Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Filial Oyun Terapisi Eğitimi

Filial Oyun Terapisi Eğitimi

Çocuk ve ebeveynlerin arasındaki sorunları ele alan Filial Oyun Terapisi , aile terapisi ile oyun terapisini birleştiren etkisini ortaya koyan sözlü ya da sözsüz iletişim müdahalesidir. Terapistler ebeveynlere çocuklarına yönelik oyunlar oynayarak görüşme yapmalarına yardımcı olur.  Dolayısıyla ebeveynlere yönelik verilen eğitimde çocuklarına nasıl bir yol izlemeleri gerektiği ile ilgili eğitin verirler.

Filial Oyun Terapisi Nedir?

Filial oyun terapisinde çocuk oyunlarıyla aile ve çocuğun arasındaki bağın güçlenmesi hedeflenir. Çocuğu anlamak üzere kurulan Filial Terapi, 2-13 yaş arasındaki çocuklar için psikolojik ve eğitim amaçlı yaklaşımdır.

Çocuğun en iyi kendisini ifade ettiği ve rahat hissettiği yer oyun oynadıkları anlardır. Özellikle sorunlu olan çocuğun iç dünyasına dönmek sorunu anlamak ve ona yardımcı olmak için oyun terapisi ile çocuklara psikolojik yardım edilir. Böylece aileler ile çocukların arasındaki bağ güçlendirilir.

Filial Oyun Terapisi Nasıl Oynanır?

Yetişkinlerin kelimelerle kendilerini ifade etmelerine benzer şekilde çocuklar oyun oynayarak kendilerini ifade ederler. Çocukların oyunları esnasında müdahale etmeden izleyen terapist , çocuğun yaşadığı duygusal sıkıntıları anlamaya çalışır. Oyun terapisi özellikle otizmli çocuklar üzerinde oldukça etkili bir terapi metodudur.

Oyun terapisi ile oynayarak çocuklara yardım etmek üzere aile terapisi ile oyun terapisi birlikte uygulanır. Böylece çocuğun ebeveynleriyle ilgili sorunları çözümlemek üzere uygulanmaktadır.

Evde Nasıl Yapılır?

Filial Oyun Terapisi evde nasıl yapılır? Bu oyun terapisini evde uygulamak isteyen aileler eğitim sertifikalarını almaları ve eğitim derslerine katılmaları gerekir. Eğitim süreci toplam bir aydır ve eğitimde videolu anlatımlar vardır. Terapistler videolu anlatımlarla aileleri yönlendirerek gerekli eğitimi almaları sağlanıyor. Böylece ailelerin oyun terapisi hakkında tecrübeli olması sağlanıyor. Evde oyun terapisi ile çocukları ile arasındaki sorunların çözümüne kısa yoldan ulaşabilirsiniz.

Oyun terapisi sertifikalı eğitime kayıt formunu doldurarak hemen katılım sağlayabilirsiniz. Eğitim hakkında detaylı bilgi almak ve sorularınıza yanıt bulmak için whatsapp ve iletişim bilgilerinden eğitim danışmanlarına ulaşabilirsiniz.

Filial Oyun Terapisi Oyuncakları Nelerdir?

Filial oyun terapi oyuncakları arasında mutfak malzemeleri, hayvanlar ve figürler, uçak, araba ya da tren, tamir aletleri bulunmaktadır. Evde kolaylıkla bulunan kostüm veya aksesuar, pelüş oyuncaklar ve kuklalar, müzik aletleri, kağıt ve boya kalemleri ile oyun hamurları da kullanılır.

Filial Oyun Terapisi Nasıl Uygulanır?

Oyun terapisi uygulaması için çocukların rahatça oynayabilecekleri güvenli bir ortam oluşturulur. Çocuk kendisini güvenli ortamda daha rahat ve özgürce ifade etmektedir. Terapist oyun esnasında oyun arkadaşı gibi ve çocuğa müdahalede bulunmaz. Çocuklar, terapi esnasında kendilerini geliştirmeleri ve sorunla başa çıkmayı öğrenmeleri konusunda deneyim elde ederler.

Filial Terapi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Filial oyun terapisi aileler ve çocukları arasındaki sorunların çözümlerinde kullanılır. Oyunun insan ilişkilerini düzenleyen etkisi her geçen gün fark ediliyor. Aile bağlarını güçlendirmek, daha mutlu aileler yetiştirmek amaçlı kullanılmaktadır. Aynı zamanda ebeveynleri ve çocukları arasında sorun oluşmadan önlemede kullanılır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın