Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Eğitim Koçluğu Nedir? Ne İşe Yarar?

Eğitim Koçluğu Nedir? Ne İşe Yarar?

Eğitim koçluğu nedir? Eğitim koçluğu, bireylerin ve öğrencilerin kendi yetkinliğini tanımasını sağlayarak, gelişimlerine yardımcı olmak demektir.  Öğrencinin potansiyelini ortaya çıkararak, gelişmesini desteklemek ve öğrenciye rehberlik etmek anlamına gelir. Öğrencinin yapabilecekleri hakkında kendisini tanımasına ve belirlediği hedefe ulaşması için etkinlikler ve görüşmeler düzenleyerek öğrenciye rehberlik yapmaktadır.

Öğrenci koçluğu ne işe yarar? Öğrenci koçluğu, öğrencinin hedefine ulaşması, derslerinde başarılı olması ve sınavlarına gereğince hazırlanma konusunda yardımcı olmaktadır. Öğrencilerin hedef belirlemesine yardımcı olurken, aynı zamanda belirledikleri hedeflerde strateji oluşturmaları için destekler. Öğrencilerin mesleki yatkınlıklarına ve yeteneklerine göre yönlendirmeler yapar. Strateji geliştirmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda öğrencinin kariyerini planlamasına yardımcı olur. Peki eğitim koçluğu nedir, kimler yapabilir inceleyelim.

Öğrenci Koçluğu Kimler Yapabilir?

Eğitim koçluğu yapmayı düşünenlerin ilk olarak yapması gereken öğrenci koçluğu eğitimini ve sertifikasını almak olmalıdır. Eğitim koçluğu eğitimini ve sertifikasını alarak koçluk yapılabilir.

  • Kariyerine öğrenci koçu olarak yön vermek isteyenler eğitim koçluğu yapabilir.
  • Branş öğretmenleri, rehber öğretmenler ve özel okulda görev alan diğer öğretmenler öğrenci koçluğu yapabilir.
  • İnsanlarla ilişki kurmayı ve onları yönlendirmeyi seven kişiler, öğrenci koçluğu yapmaya daha çok yatkındır.
  • Eğitim koçu olmak için lisans düzeyinde mezun olmak gerekir. Lisans mezunu dileyen herkes öğrenci koçu olmak için sertifika programına katılabilir.
  • Öğrencilerle iletişim becerisi yüksek ve hedefleri konusunda yardımcı olmak isteyenler, eğitim programlarına katılarak sertifikasını alabilir ve kendisini bu alanda geliştirebilir.

Eğitim Koçluğu Nedir? Nasıl Yapılır?

Öğrenci koçluğu nedir? Öğrenci koçluğu öğrencilerin okul hayatlarında ve akademik hayatlarında başarılı olması için yardımcı olan ve onları desteklemek yardımcı olmak anlamına gelir. Özellikle fakülte ve üniversite dönemlerinde öğrencilerin hedeflerine ulaşmaları konusunda yardımcı olur ve öğrencilere motivasyon kazandırır. Öğrencilerin planlı ve programlı çalışmasında öğrenci koçluğu yapanların rolü büyüktür.

Öğrenci koçluğu yapmak isteyenler öncelikle eğitim koçluğu sertifikası alması zorunludur. Eğitim koçluğunun 1 ay boyunca süren derslerine katılım sağladıktan sonra sınavları geçtiğinizde 120 saatlik sertifikanızı alabilirsiniz. Aynı zamanda sertifikalarını alan kişilerin, kendisini eğitim koçluğu alanında yetkinlik kazanması gerekir. Eğitim koçluğu nedir, nasıl alınır detaylı bir şekilde ifade edildi.

Üniversite iş birliği ile hazırlanan öğrenci koçluğu eğitim danışmanlığı sertifika programına katılarak e devletten sorgulanan üniversite onaylı sertifika alabilirsiniz. Kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz. Eğitim içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın