Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Duyusal Oyun Nedir?

Duyusal Oyun Nedir?

Duyusal oyun nedir? Duyusal oyunlar çocukların görme, işitme, dokunma ve tat alma duyularını uyaran oyunlardır. Çocuklar dünyaya geldikleri andan itibaren görme, işitme, dokunma gibi duyuları ile çevrelerini tanımaya çalışmaktadır. Duyusal oyunları kullanmakta amaç çocukların, oyun oynama sırasında çevresini keşfetmesine yardımcı olmaktır. Böylece duyusal oyunlar çocuğun bütün keşfetme duygularını harekete geçirerek, çevresini keşfetmesi için cesaretlendirmektedir.

Duyusal Oyun Neden Önemlidir?

Duyusal oyun nedir, neden önemlidir? Duyusal oyun çocukların öğrenme becerisini geliştirmektedir. Sosyal etkileşimi destekleyerek, bilişsel öğrenme becerisi ile ince motor becerilerini kaliteli şekilde yapmayı öğrenir. Dil gelişimini destekleyerek, çocukların sorun çözmelerine yardımcı olmaktadır. Korkuları ile baş etmeyi öğrenerek, hayal kırıklığı gibi sorunlarla daha kolay baş etmeyi öğrenir. Duyusal oyun ile çocuklar, sıcak soğuk kavramını öğrenir. Ayrıca kuru ve yapışkan kavramlarını ayırt etmeyi duyusal oyunlarla öğrenir. Bu nedenle duyusal oyun seçimi çocuğun gelişimini çok yönlü etkileyecektir. Aynı zamanda çocuğunuza alacağınız duyusal oyuncaklara dokunma sorunu yaşadığında, oynaması için zorlamak, çocuğun probleminin daha yoğun hissetmesine yol açacağı için psikolog tarafından önerilmeyen oyunları oynatmaya zorlamamalısınız.

Duyusal Oyun Neden Gereklidir?

Duyusal oyun nedir? sorusundan sonra diğer merak edilen soru ‘’Duyusal oyun neden gereklidir?’’ sorusudur. Duyusal oyunun gerekli olmasının nedeni, çocukların duyularını aktif şekilde kullanmasına yardımcı olmaktır. Beyin gelişimi için oldukça önemli olan duyusal oyun ile çocuklar her an keşfetme ve öğrenme halindedir. Çocuğun bedenindeki iki duyuyu da eşit derecede harekete geçirerek daha iyi öğrenme becerisi kazanmaları sağlanır. Böylece tat alma, dokunma, işitme ve dil becerisi gibi duyu hassasiyeti olan çocuklara destek olarak sorunlarını aşmaya yardımcı olmak. Örneğin çoğunuzla oynayacağınız yakalamaca oyunu ile çocuğunuzun vestibüler duyuları aktifleştirmiş olursunuz.

Duyusal Oyunlar Ne İşe Yarar?

Duyusal oyun nedir, ne işe yarar? Duyusal oyun çocukların motor becerileri ile denge aktivitesi çalışmasıdır. İnsan bedeninde vestibüler ve Proprioseptif duyu becerilerinin gelişmesini sağlayarak bütünsel duyunun aktif şekilde çalışmasını desteklemektedir. Araştırmaların sonucunda çocukların duyusal aktiviteleri sürekli faaliyette olduğunda ince ve kaba motor becerileri, bilişsel gelişimi, problem çözme ve sosyal becerileri daha hızlı gelişecektir. Dolayısıyla bütün duyuları etkileyen duyusal oyunlar ile çocukların öğrenme becerileri kalıcı olacaktır.

Duyusal Oyun Eğitimi Sertifika Programına katılarak e devlette sorgulanan üniversite onaylı sertifika sahibi olabilirsiniz. Eğitim programına kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz. Eğitim içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın