Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Duyusal Oyun Nasıl Hazırlanır?

Duyusal Oyun Nasıl Hazırlanır?

Duyusal oyun nasıl hazırlanır? Duyusal oyun hazırlığı için çocuğun duyu hassasiyeti olduğu malzemeler seçilmelidir. Aşırı duyu hassasiyeti olduğu oyuncakları zorla oynatmak çocuğun probleminin artmasına yol açacaktır. Bu nedenle seçeceğiniz oyun malzemesini hazırlamadan önce çocuğunuzun tepkisinden emin olmalısınız. Duyusal oyun hazırlığı için çocuk doktorundan ya da psikoloğundan bilgi almalısınız. Ardından oyun hamuru, şeker kumu kinetik kum ve doğal kar gibi oyun malzemelerini temin ederek, çocuğunuzla oynamaya başlayabilirsiniz.

Örnek olarak duyusal oyun hazırlamak üzere çocuğunuzla geçireceğiniz güzel bir aktivite için nişastadan oyun hamuru hazırlayabilirsiniz. Oyun hamuru gibi keyifli ve eğlenceli bir aktivite için nişasta ile suyu karıştırarak hamur elde edin. Nişasta su gibi görünebilir. Fakat oynandığı zaman katı olduğunu fark edeceksiniz. Böylece çocuğun duyusal hassasiyeti için faydalı bir oyun hazırlamış olursunuz. Peki duyusal oyun nasıl hazırlanır inceleyelim.

Duyusal Oyuncak Nedir?

Duyusal oyuncak çocuğun duyusal eksikliğini tedavi etmek üzere psikolog tarafından tavsiye edilen oyuncak türüdür. Her yaş aralığında olan çocuğun duyusal oyuncağı farklı olacaktır. Duyusal oyuncak malzemeleri çocuğun hassasiyetine göre seçilmesi doğru olur. Duyusal oyuncakları kullanarak çocuğun eğlence aktivitesine katılabilirsiniz. Üstelik kaliteli vakit geçirmesini sağlayarak aranızdaki bağı daha çok güçlendirebilirsiniz.

Duyusal Oyun Nasıl Oynanır?

Duyusal oyun nasıl hazırlanır? Duyusal oyun oynayabilmek için temin ettiğiniz malzemeyi çocuğunuza dokunarak alıştırma sürecinden sonra oynamaya başlayabilirsiniz. Örneğin oyun hamuru ya da kinetik kum gibi oyun malzemelerinden çeşitli şekiller yapabilirsiniz. Birleştirebilir ve parçalara ayırabilirsiniz. Suyla çocuğunuzun duyusal oyun oynayarak duyu eksikliği için yardımcı olabilirsiniz. Bunun için içi su dolu bir kaba kayık gibi su yüzeyinde kalacak oyuncakları suda yüzdürebilirsiniz. Ayrıca bir kaptan diğer kaba su boşalma oyunu oynayabilirsiniz.

Duyusal Oyun Malzemeleri Nelerdir?

Duyusal oyun nasıl hazırlanır? Duyusal oyun hazırlığı için duyusal oyun malzemelerini temin etmelisiniz. Bunun için çocuk psikoloğundan gerekli bilgiyi öğrenebilirsiniz. Duyusal oyun malzemeleri içerisinde yer alan oyuncaklar.

Tıraş köpüğü, baloncuk üfleme oyuncağı, oyun hamuru, hayvanları sevme ve dokunma, yatak üzerinde zıplama, tırmanma, çarşaf içerisinde sallama, etrafınızda dönmesi ve kendi etrafından dönmesi, bebe yağıyla masaj yapma, titreşimli oyuncaklar, üzerine atılan örtüden kurtulmasını sağlama, kıyafetinin içine sakladığınız oyuncağı bulma, yastık savaşı, pilates topu, havada asılı balonlara elleriyle vurmaya çalışmak gibi duyu oyun malzemeleri bulunmaktadır.

Duyusal Oyun Eğitimi Sertifika Programına katılarak e devlette sorgulanan üniversite onaylı sertifika sahibi olabilirsiniz. Eğitim programına kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz. Eğitim içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın