Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Duyusal Oyun Faydaları

Duyusal Oyun Faydaları

Duyusal oyun faydaları ile ilgili birçok çeşitli aktivite oyunu çocuğun gelişimine katkı sağlamaktadır. Duyusal oyunlar eşliğinde çocukların küçük yaşlarda bu becerilerini daha iyi yapmaları için destek verilmektedir. Duyusal oyun ile çocukların dil becerilerinin gelişmesi, vücut hareketlerinin gelişmesi, vücudun güçlenmesi ve kaba motor becerilerini daha iyi yapması konusunda geliştirmektedir. Böylece birçok aktivite ile çocuğun gelişimi olumlu yönde etkilenecektir.

Duyusal Oyun Faydaları Nelerdir?

Duyusal oyun faydaları denildiği zaman özellikle çocukların motor becerileri ve denge kontrolünü iyi derecede yapmayı öğrenmesi akla gelir. Duyusal oyunların çocuk gelişimi üzerinde birçok faydaları bulunmaktadır. Çocuklar beş duyu organıyla çevreyi öğrenmektedir. Bu nedenle duyusal oyun yardımıyla çocukların çevreyi öğrenmesi ve kişisel gelişimleri ile motor becerilerinin gelişimi tamamlanmaktadır. Çocukların gelişimlerine katkı sağlamak üzere duyusal oyunlar şu şekildedir.

 • Kaba motor ve ince motor becerileri
 • Dil gelişimi ve sosyal gelişim
 • Bilişsel gelişim ve farkındalık gelişimi
 • Problem çözme becerisi
 • Hayal gücü ve yaratıcılık gelişimi
 • Çocuk ve ebeveyn arasındaki bağın gelişimi

Duyusal Oyunun Çocuklar için Önemi Nedir?

Duyusal oyun faydaları nelerdir? Duyusal oyunun çocuklar için önemi, çocuğun duyu ve motor becerilerini geliştirilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Çocuk bedeninde iki tür duyu bulunmaktadır. Bu duyular; Vestibüler duyu, diğeri ise Proprioseptif duyudur. Vestibüler duyu, denge ve motor becerileri ile ilgili bilgi vermektedir. Dolayısıyla yer çekimi açısından bakıldığı zaman dengeyi kontrol etme yeteneği ile motor becerilerini yapma konusunda kabiliyetlerin bütünüdür. Propseptif duyu, oturma, kalkma yürüme becerilerinin tamamını oluşturmaktadır. Bu nedenle çocuklarınız için alacağınız oyuncakların ne işe yaradığını bilmek ve doğru oyuncak seçimi önemlidir.

Yaş Gruplarına Göre Duyusal Oyun Malzemeleri

Duyusal oyun faydaları nelerdir? Yaş gruplarına göre duyusal oyun malzemeleri, çocukların gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Doğdukları andan itibaren duyusal oyun malzemeleri seçimi ile bebeğin gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.

 • 1 aylık bebek için alınacak duyusal oyun malzemesi çıngıraklı ve ses çıkaran oyuncaklar bebeğin dış dünyayı tanımasında ve işitsel hareketlerin gelişmesinde büyük etkisi vardır.
 • 2-3 aylık olan bebeklerin dokunma ve ince motor becerilerinin gelişesi için küçük toplar ve kumaştan yapılmış kitaplar seçilebilir.
 • 4-6 aylık bebeklerin daha iyi adapte olması açısından oyun halıları, müzikli oyuncaklar, küçük halkalar duyusal gelişimini desteklemektedir.
 • 7-12 aylık olan bebeklerin, ses çıkaran oyuncaklar, kumaş dokulu oyuncaklar ve çekmeli oyuncaklar dikkatlerini çekecek ve duyusal becerilerinin gelişiminde destekleyici olacaktır.
 • 12-24 aylık olan bebeklerde boya kalemleri, kuklalar, oyuncak hayvanlar duyusal ve bilişsel becerilerini geliştirmek için destekleyicidir. Duyusal Oyun Faydaları
 • 24-36 aylık olan bebeklerde yapı yapma, kumlarla oynama, evcilik oyunları, oyun hamurları ve yapbozlar çocukların motor becerilerinin gelişmesi için önemli duyusal oyun malzemeleridir.

Duyusal Oyun Eğitimi Sertifika Programına katılarak e devlette sorgulanan üniversite onaylı sertifika sahibi olabilirsiniz. Eğitim programına kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz. Eğitim içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın