Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Deneyimsel Oyun Terapisi Nedir?

Deneyimsel Oyun Terapisi Nedir?

Deneyimsel oyun terapisi, çocukların sosyal yaşantılarında aileleriyle birlikte ve okulda daha uyumlu olmasını sağlayacak, çocuktaki davranış bozukluğunu oyunla çözümleme yapacak terapi yöntemine denir.

Terapi esnasında düzenlenen oyunda kontrol çocuktadır ve oyun terapisti çocuğun oyun arkadaşı konumundadır. Oyun esnasında çocuk sınırları ne kadar zorlarsa zorlasın oyun terapisti müdahale etmeden yalnızca çocuğa arkadaşlık eder. Böylece çocuğun yaşadığı sorunun oyunla birlikte aşılması sağlanır.

Deneyimsel Oyun Terapisi Eğitimi

Oyun terapisi eğitimi almak isteyenler için online olarak verilen uzaktan eğitim programları mevcuttur. Eğitime katılarak eğitimin işleyişini öğrenebilirsiniz. Eğitim süreci toplam bir aydır. Uzaktan eğitim modeli olarak verilen Oyun terapisi eğitimini derslerine kişi dilediği zaman eğitime katılarak sınavlarına girebilmektedir.

Eğitime katılmak için sitede yer alan Kayıt formunu doldurarak katılma işlemini tamamlayabilir. Eğitim sistemi işleyişi veya programla ilgili bilgi almak için WhatsApp iletişim bilgilerimizden eğitim danışmanlarımıza ulaşarak üzerinden Oyun Terapisi eğitimi ile merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilirsiniz.

Terapi Nasıl Yapılır?

Deneyimsel oyun terapisi nasıl yapılır inceleyelim. Terapi yapılırken, terapist oyun sürecinde çocuğun güvenini kazanır. Çocuğun zorlandığı durumlarla ilgili bilgi edinmeye ve öğrenmeye çalışır. Böylece çocuğun kelimelerle ifade edemediği duygularını ortaya çıkarmak için çocuğu izler.

Bu oyun terapisi yöntemiyle çocuğun yaşadığı travmaya neden olan faktörler tespit edilerek stresten kasılmış olan vücudu gevşemeye başlar. Rahatlamaya başlayan çocuğun başa çıkamadığı sorunların oyun oynarken küçüldüğünü görür. Böylece çocuğun kendisini güçlü hissetmeye başlaması ile sorunun azalarak kaybolduğu görülür.

Deneyimsel Oyun Terapisi Aşamaları Nelerdir?

Deneyimsel Oyun Terapisi yapılırken genel bakış ilk etapta yer alır. Bu terapi de yaklaşıma, işleyişe ve uygulamalara yer verilmektedir. Terapist çocuğun oyununa eşlik ederken aşamaların gerekliliğine göre süreci devam ettirir.

Aynı zamanda çocuğun ailesiyle ayrıca görüşmeler düzenler ve aileye danışmanlık yapar. Aileye verilen danışmanlıkta çocuğa verilen deneysel oyun terapisine katkısı büyüktür. Düzenlenen seanslarda ailenin aldığı danışmanlıkla çocuk ve aile arasında bağ kurulmaya çalışılır.

Çocuğun yaşadığı zorluğa karşı ailenin bilinçlenmesi ile çocuğun travma dönemleri birlikte aşılır. Deneysel oyun terapisinin yanı sıra çocuğun kendine değer vermesi ve ruhsal olarak güçlenmesi sağlanır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın