Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi – Bdt Eğitimi

Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi – Bdt Eğitimi

Bilişsel davranışçı terapi eğitimi, uzaktan eğitim ile üniversite iş birliği ile yapılan eğitim programıdır. Bilişsel davranışçı terapi eğitimi programına katılarak e devlette sorgulanabilen üniversite onaylı bilişsel davranışçı terapi eğitimi sertifikası alabilirsiniz.

Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi Sertifika Kursu Nedir?

Bilişsel davranışçı terapi bir psikoterapi türüdür. İnsan davranışı ve duygulanımını inceleyen psikolojik modellerden yararlanılarak geliştirilmiştir. Bilimsel bir zemin üzerine kurulu olup birçok psikiyatrik bozukluk ve geniş bir sorun alanında etkili olduğu kanıtlanmış bir tedavi yaklaşımıdır.

Davranış tedavileri, genel bir tanımla öğrenme ilkelerinin davranış bozukluklarının analiz ve tedavilerine sistematik bir biçimde uygulanışı olarak tanımlanabilir. Davranış tedavileri doğrudan uyumsuz davranışlar üzerine odaklanır. Davranışçı tedavide bireye tedavinin mantığı aktarılıp, kaygı verici durumlarla karşılaştığında kaçmak yerine, kaygıyla başa çıkmak konusunda ne tür yöntemler uygulayabileceği aktarılır.

Bilişsel teoriye göreyse çocukluk çağındaki deneyimler öğrenme yoluyla bazı temel düşünce, sayıltı ve inanç sistemlerinin oluşmasına neden olur. Bu temel düşünce ve inançlar „şema“ olarak adlandırılır. Bu şemalar katı düşünce kalıpları olup, yaşamın daha ileri dönemlerinde bireylerin kendileri ve yaşadıkları dünyaya ilişkin algılarını biçimlendirmekte kullanılır. Psikiyatrik bozukluklar, bireyin bilinçli olarak farkında olmadığı bu olumsuz kalıpların içeriğindeki temel düşünceleri destekleyen bir yaşam olayının ardından gelişir.

Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi Kimler Alabilir ?

Bilişsel davranışçı terapi eğitimine ;

Psikolog, PDR, sosyal hizmetler uzmanı ve psikiyatri hemşireliği unvanına sahip profesyoneller ve Aile Danışmanları, Psikoterapistler, Psikiyatristler, Aile Hekimleri başvurabilir.

Lisans eğitimi farklı olup da bu eğitime başvurmak isteyenler; Psikoloji, Klinik Psikoloji, Uygulamalı Psikoloji ve Psikolojik  Danışmanlık alanlarında yüksek lisansını tamamlamaları gerekmektedir.

Bilişsel Davranışçı Terapi Sertifikası Ne İşe Yarar ?

Bilişsel davranışçı terapi eğitimini aldıktan sonra eğitimin ve sertifikanın verdiği yetki ile kendinize yeni bir unvan katmış olursunuz. Hem psikoterapi yapabilir hem de aktif olarak yaptığınız danışmalarda bilişsel davranışçı terapinin kuram ve teknikleri uygulayabilirsiniz.

Bilişsel davranışçı terapi eğitimini alanında uzman olarak çalışmak isteyen psikoterapistler ruhsal hastalıkların tedavisinde etkin olarak kullanabilirler. Ruhsal hastalıkların tedavisinde en etkili psikoterapi türlerinden biridir.

Bilişsel davranışçı terapi eğitimi sonrasında alan uzmanları, psikoterapistler, depresyon, anksiyete (kaygı) bozuklukları, bedensel belirtilerle giden bozukluklar ve yeme bozuklukları başta olmak üzere birçok ruhsal hastalığın tedavisinde daha etkin ve profesyonel müdahale edebileceklerdir. BDT  eğitimi bu hastalıklar dışında, kişinin günlük hayatta karşılaştığı, ruhsal hastalık boyutuna ulaşmayan birçok sorunun çözümünde de kullanılabilir.

Bilişsel Davranışçı Terapi – BDT Nedir ?

Psikoterapi ruhsal rahatsızlık veya sorunları sözel etkileşim yoluyla (görüşmelerle) çözme tekniğidir.  Bilişsel davranışçı terapi de bir psikoterapi türüdür. İnsan davranışı ve duygulanımını inceleyen psikolojik modellerden yararlanılarak geliştirilmiştir. Bilimsel bir zemin üzerine kurulu olup birçok psikiyatrik bozukluk ve geniş bir sorun alanında etkili olduğu kanıtlanmış bir tedavi yaklaşımıdır.

Bilişsel davranışçı terapi psikoloji ve psikopatoloji (ruhsal rahatsızlıklar) alanındaki bilimsel bulgulara dayalı olarak geliştirilmiş, bilimsel ilkelerin psikoterapi alanına uygulanmasıyla ortaya çıkmış çağdaş bir psikoterapidir.

Bilişsel Davranışçı Terapi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Etkilidir?

BDT’nin birçok ruhsal hastalığın tedavisinde psikiyatrik ilaçlarla birlikte veya tek başına etkili olduğuna dair birçok bilimsel kanıt vardır. Bunların başında depresyon, anksiyete (kaygı) bozuklukları, bedensel belirtilerle giden bozukluklar ve yeme bozuklukları gelir.

BDT eğitimi bu hastalıklar dışında, kişinin günlük hayatta karşılaştığı, ruhsal hastalık boyutuna ulaşmayan birçok sorunun çözümünde de kullanılabilir.

Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi İçeriği Nasıldır?

Psikoterapi sürecine genel bakış

– Psikoterapi ve etik
– Terapist becerileri
– Terapötik ittifak
– BDT Görüşme ilke ve teknikleri
– İlk görüşme / Değerlendirme görüşmesi
– Hedef belirleme
– Klinik kontrat
– Karşılaşılabilecek zorluklar

BDT Eğitimi

– Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir ?
– BDT’nin Kullanım Alanları Nelerdir ?
– Temel BDT Görüşme Teknikleri
– Ellis’in Bilişsel Yaklaşımı
– Temel Bilişsel Davranışçı Terapiler (Beck Modeli)
– BDT de Kullanılan Formlar
– BDT Uygulamaları
– Uygulamada Önemli Noktalar
– BDT Vaka Formülasyonu

Bilişsel yaklaşımın temel ilkeleri

– Davranışçı yaklaşımın temel ilkeler
– BDT seans yapısı
– Düşünce-duygu-davranış ilişkileri
– Otomatik düşünceler, ara inançlar ve ana inançlar
– Sorunların kavramsallaştırılması / Vaka formülasyonu
– Tedavi planı oluşturma
– Temel teknikler
– Ev ödevleri
– Olası zorluklar

BDT yaklaşımıyla anlatılan bozukluklar Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi

– Şizofren
– Bipolar
– Depresyon
– Panik Bozukluk
– Yaygın Anksiyete Bozukluğu
– OKB
– Sosyal Fobi
– Özgül Fobi
– Travma Sonrası Stres Bozukluğu
– Somatoform Bozukluklar
– Alkol Bağımlılığı
– Kumar ve Dürtü Kontrol Bozukluğu
– Uyku Bozuklukları
– Yeme Bozuklukları
– Cinsel İşlev Bozukluğu
– Psikotik Bozukluklar
– Kişilik Bozuklukları

Uzaktan Eğitim Sistemi Kullanımı ve Sertifika Alım Süreci Nasıldır?

– Kesin kayıt işlemlerini tamamlayan kursiyerlere kullanıcı adı ve şifreleri sms, e-posta ve yoluyla gönderilecektir.
– Kullanıcı adı ve şifre ile sistemine giriş yapılır.
– Videolar, ders dokümanları ve sınavınız sistemde karşınıza yüklü halde gelir.
– Şifrenizin aktif olduğu süreç boyunca dilediğiniz saatte giriş yapıp videoları izleye bilirsiniz.
– Şifrenin süresi dolmadan en geç 1 gün önce online değerlendirmenizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Eğitim Süresi ve Şekli Nasıldır?

Bilişsel davranışçı terapi uygulayıcı eğitimi sertifika kursu, internet ortamında uzaktan eğitim yöntemiyle verilmektedir. Eğitime ait videolar ve dokümanlar uzaktan eğitim sistemine yüklenmiş olup, katılımcılar eğitim süresi içerisinde diledikleri gün ve saatlerde sisteme giriş yaparak eğitimlerini tamamlayabilirler.

Eğitim Süresi: 60 Gün / 120 Saatlik Sertifika

Eğitim Şekli: Uzaktan eğitim sistemi ile internet üzerinden video ders (A-Senkron)

Sınav Şekli ve Türü: Uzaktan eğitim sistemiyle, çoktan seçmeli test

Sertifika Sınav Hakkı: 5

Sertifika Sınavı Başarı Puanı: Minimum 50 puan

Belgelendirme: Üniversite onaylı sertifika

Eğitim Hakkında Detaylı Bilgi Nasıl Alabilirim?

Bilişsel davranışçı terapi eğitimi sertifika kursu hakkında detaylı bilgi almak için Whatsapp ve iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz ya da Hemen Bilgi Formunu doldurabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız detaylı bilgilendirme yapmak için en kısa sürede sizlere dönüş sağlayacaklardır. Montessori uzmanlık sertifikası almak için sitemizde bulunan kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın