Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 D:42 34844 Maltepe / İSTANBUL

Aile Danışmanı Nasıl Olunur?

Aile Danışmanı Nasıl Olunur?

Aile danışmanı olmak gün geçtikçe artan taleple birlikte daha çok rağbet görmeye başladı. Dolayısıyla daha fazla ilgi görerek bu mesleği yapmayı hedefleyen kişiler çoğaldı. Aile içinde yaşanan şiddetlerin azaltılmak ve topluma kazandırılmak istenilen mutlu çekirdek aileler yetiştirmek üzere sorunlara çözüm yolları sunan meslek halini aldı. Bu nedenle aile danışmanı olmak için yapılması gereken konulara değinmek gerekir. Aile danışmanı Nasıl Olunur? Kimler aile danışmanı olabilir? sorularının yanıtlarını aramaya başlayalım.

Aile Danışmanı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Aile danışmanı olmak için YÖK’e bağlı üniversitelerin Psikoloji, Sosyoloji, Pdr, Tıp, Hemşirelik, Çocuk ve Sosyal Hizmet bölümlerinin lisans programlarında okumaları gerekiyor. Bu bölümlerden lisans düzeyinde mezun olduktan sonra aile danışmanlığı eğitimlerine katılıp sertifikalarını alarak Aile danışmanı olabilirler.

Kimler Aile Danışmanı Olur?

Aile danışmanı olmak için birtakım şartların tamamlanması gerekmektedir. Aile danışmanlığı eğitimine; psikologlar, çocuk gelişim uzmanları, sosyal hizmet uzmanları, pdr uzmanları, sosyologlar, hekimler, hemşireler katılabilmektedir. Bu bölümlerden lisans düzeyinde mezun olmayanlar aile danışmanlığı eğitimine katılamazlar.

Belirtilen bölümlerden mezun olanlar aile danışmanlığı kursların uzaktan online eğitimlerine katılarak sertifika alabilirler. Sertifikasını almaya hak kazananlar e devlet üzerinden sertifikalarını sorgulatabilir.

Aile Danışmanlığı Sertifika Programı Eğitim İçeriğine Buraya Tıklayarak bakabilirsiniz.

Aile Danışmanı Olmak İçin Ne Gerekiyor?

Aile danışmanı nasıl olunur? sorusu ilk olarak ele alınması gereken konudur. aile danışmanı olabilmek için öncelikle Psikoloji, Sosyoloji, Pdr, Tıp, Hemşirelik, Çocuk Gelişimi, Sosyal Hizmet bölümlerinin birinden lisans düzeyinde mezun olmak gerekmektedir.

Mezuniyet şartını sağladıktan sonra MEB’e veya Üniversiteler bağlı kurumlardan birinden aile danışmanlığı eğitimi alınmalıdır. Uzaktan online eğitim kurslarına katılarak ders sınavlarından başarı ile geçmeniz gerekir. Sınav sonuçlarının minimum 50 puan olması geçmek için yeterli olacaktır. Uzaktan eğitim kurslarına katılanlar, uzman eğitim kadrosu ile hazırlanan kurslara diledikleri zaman katılabilmektedir. Eğitim için belirlenen herhangi bir saat olmadığı için katılımcının müsait olduğu saat diliminde eğitimlere katılması yeterlidir. Eğitimi ve sınavları başarı ile tamamlayarak aile danışmanlığı sertifikası sahibi olunmalıdır. Alınan bu sertifika ile aile danışmanı unvanı ile aile danışmanı olarak aile danışmanlığı yapabilirsiniz.

Devlette Aile Danışmanı Nasıl Olunur?

Devlette aile danışmanı olmak için sertifika programlarına katılım sağlamak gerekmektedir. Devlet bünyesinde çalışmak için öncelikle dört yıllık aile danışmanı alanında eğitime eğitim almak için gerekli olan üniversite bölümünün tamamlanması gerekir. Devlette aile danışmanı olarak işe başlamak için aile danışmanlığı sertifikası şartı aranmaktadır. Dolayısıyla üniversite onaylı eğitim programlarına katılarak başarı ile bitirilmesi gerekir. Şartlar sağlandığında Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ve diğer kurumların alımları olduğunda personel ilanlarına başvurabilir.

Aile Danışmanı Ne İş Yapar?

  • Aile danışmanının görevleri arasında aile içi geçimsizliklerin onarılması için bireylere eğitimler verir ve psikolojik danışmanlık yapar.
  • Sorunların çözüme kavuşması ve sorun oluşumunun önüne geçmek için ailelerle birlikte çalışmalar düzenler.
  • Sosyal çevre ve aile içi davranışların düzeltilmesi ile ilgili sorun çözmeye odaklı değişim ve düzenlemelerde bulunur.
  • Aile kurmak için yola çıkan bireylere danışmanlık hizmeti yapar. Ayrıca danışman hizmeti alan ailelerin etkileşimde oldukları süreyi raporlar.
  • Boşanma aşamasında olan çiftlerin çocuklarına olaydan etkilenmemesi için danışmanlık hizmeti verir.
  • Tek ebeveyn olan aile bireylerine danışmanlık hizmeti verir.

Aile Danışmanlığı Sertifikası Nereden Alınmalıdır?

Aile Danışmanı Nasıl Olunur? Alanında uzman tecrübeli eğitmenler tarafından hazırlanan aile danışmanlığı sertifika programına katılabilirsiniz. Uzaktan online eğitim şeklinde yapılan aile danışmanlığı eğitimi sonunda e devlette sorgulanabilen devlet üniversitesi onaylı aile danışmanlığı sertifikası sahibi olacaksınız. Eğitimlere internetin olduğu her yerden katılım sağlayabilirsiniz.

Üniversite onaylı Aile Danışmanlığı Sertifika Programına hemen kayıt ol formunu doldurarak katılabilirsiniz. Eğitim hakkında detaylı bilgi edinmek için hemen bilgi al formunu doldurabilir veya whatsapp ve iletişim bilgilerimizden bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın